Ha egy belsőépítész Párizsban, Szöulban és Miamiban kap lehetőséget éttermek, bárok és szállodák tervezésére, az nemzetközi mércével mért, kimagasló teljesítmény. Ha pedig ez a szakember történetesen magyar, és mi is részesülhetünk a kreativitásában, az egyenesen zene füleinknek!
Budapest és Barcelona, két inspiráló hely a világban, amelyet az otthonának tudhat. Már ezt is lehetne nemzetközinek nevezni, de nem Bajor Ádám esetében. Mert amikor azt mondja, hogy éttermeket, szállodákat és bárokat szeret igazán tervezni, az szerényen írja le, hogy Chicagótól Szöulig, Dubaitól Budapestig találkozhatunk a kézjegyével.
Ma már saját projektekkel foglalkozik, míg az elmúlt hét évben egy nemzetközileg jegyzett, spanyol stúdióban, Lázaro Rosa-Violán oldalán dolgozott vezető designerként. Ebben az időszakban tervezett exkluzív vendéglátóhelyeket a világ számos pontján és közben rengeteget látott, tanult. Külön öröm, hogy Budapest is felkerült a designtérképére: tavaly a Balagan étterem enteriőrjeit köszönhettük neki, az underground szcéna az ipari esztétikára épített Dojo boutique clubban lazul, idén pedig a Giulia kertje (és szökőkútja), valamint a Lánchíd lábánál újra megnyitott Meat Boutique gazdagítja Ádám portfólióját – és a gasztrokultúránkat.
„Azt szoktam mondani, nem tereket kell alkotni, hanem atmoszférát. Ez sokkal nehezebb, viszont sokkal érdekesebb is.” Ugyanakkor azt is gondolja, hogy világos és őszinte kommunikáció, erős koncepció és csapatmunka nélkül nincs jó végeredmény. Ami az erős víziót illeti, Ádámot nem kell félteni: „Alapvetően szeretek különböző rétegeket egymásra pakolni és összehangolni, keresem a váratlan megoldásokat, szeretem a sokszínűséget és a meghökkentő, egyedi részleteket, tárgyakat. Közel 15 évig zenéltem, sokat utaztam és turnéztam a világban, amelyek mai napig fontos inspirációim.”
Többen gondolhatják úgy, hogy vendéglátóhelyet személytelenebb tervezni, mint egy otthont, ő ezt másképp látja: „Egy étteremben vagy bárban élményt is teremtünk, nem csak teret. Szeretem látni, ha a design nem nyomja el a gasztroélményt, hanem kiegészíti, mert ekkor egy hely elkezd élni, a vendégek ezt megérzik, szeretik és beszélnek róla.”
A shortlistet egy szakértőkből álló zsűri választotta ki, amelynek tagjai idén Szakos Andrea enteriőrtervező, a tavalyi EDIDA Év designere kategória nyertese, Dr. Horváth Judit, Iparművészeti Múzeum, Kortárs Design Gyűjtemény Főosztály főosztályvezetője, valamint Osvárt Judit, az ELLE Decoration magazin főszerkesztője.