A japán papírlámpások, és a történet, ami mögöttük van. Ismerd meg Isamu Noguchi ikonikus alkotását!
A japán származású amerikai művész, Isamu Noguchi egy utazása során, Gifu városában találkozott először a tradicionális japán lámpásokkal, ahol éppen halász fesztivált tartottak. A kivilágított csónakok látványa annyira gyönyörű volt a vízen, hogy Noguchi szinte azonnal papírra vetette lámpa terveit. Majd egy helyi céggel, az Ozeki & Co-val együttműködve, a hagyományos japán technikákat alkalmazva, elkészültek az Akari névre keresztelt fényszobrok első darabjai.
Mindegyik Akari lámpás kézzel készül, jellegzetes formáját a drótszerkezet adja, arra kerül a bambuszból és eperfakéregből készített papírborítás, amely követi a hagyományos Gifu lámpások tervezési metódusait. A papírlámpák annyira rugalmasak, hogy akár laposra összecsukhatóak, és ezáltal könnyedén szállíthatók.
Noguchi olyan hibrid tárgyként tekintett a munkájára, amely hidat képez a művészeti alkotás és funkcionális tárgy között, amelyen keresztül közvetlenebbé tudja tenni a szobrászatot a mindennapokban.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A játékos szobrokon lágyan átszűrődő fény, a Noguchi által megálmodott modernitás hagyományos formákban való megtestesítését jelképezi. Ennek a finom egyensúlynak az eredménye, hogy a mester könnyed, felhőszerű lámpáinak népszerűsége máig töretlen.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
2022 őszéig a Mudam Luxemburgban látható a vietnámi művész, Danh Vo, Akari lámpákból készült izgalmas installációja, amely egy intim párbeszédet mutat be a saját munkája és a modern művészet kimagasló alakja, Noguchi között. Ne hagyd ki, ha arra jársz!
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!