Önismereti, párkapcsolati és coaching ülések kedvelt központja lehet az Énpont, amelynek tervei egy szexuálterapeuta és egy belsőépítész közös munkájából születettek meg. De mégis, hogyan lehet terápiás rendelőt tervezni egy régi polgári otthonból? Megmutatjuk!
A Covid miatti hosszú bezártság kinyitotta a világot azok számára, akik eddig nem voltak jelen az online térben, másrészről viszont született egy erőteljes igény a személyes kapcsolódásra. Miközben sok terapeuta online kezdett el rendelni, felértékelődött a személyes találkozások lehetősége
– mondja Szabó Szilvia szexuálterapeuta és párkapcsolati tanácsadó, az ÉnPont megálmodója.
A cél megvalósítása szempontjából a helyszín kiválasztása különösen fontos volt. Végül Buda ikonikus részén, a Széll Kálmán tér, és a megújult Millenáris Park közvetlen szomszédságában található Kis Rókus utcára esett a tulajdonos választása. A forgalmas tértől pár utcára, a csendes és nyugodt utcában található terápiás rendelő házon belüli elhelyezkedése miatt, teljesen elszeparált a külső világtól.
A közel hetven négyzetméteres polgári lakás átalakítása azért volt különleges feladat, mert a tervezés során nem egy családi otthon funkcióit kellett figyelembe venni, és nem a lakók számára ideális tereket, stílust kellett megálmodni, hanem egy olyan hangulatot, érzést életre hívni, amely segíti az elmélyülést. Miközben a lakás eredeti állapota messze elmaradt a mai igényektől, nemcsak a berendezés és gépészeti megoldások szempontjából, hanem a térkialakítás is igencsak idejétmúlt volt.
Az egymásból nyíló szobák nem praktikusak, egy terápiás rendelő esetében pedig szóba sem jöhet. Fő szempontjaink egyike az egymástól elválasztott, diszkrét hangulatú szobák megvalósítása volt.
– mondja Kerekes Anna lakberendező, aki a tulajdonos kérésének eleget téve egy teljesen új térkiosztást tervezett, méghozzá a páciensek érzéseit fókuszba helyezve.
Ahogy Anna fogalmaz:
A bensőséges, megnyugtató légkör megteremtése kiemelt szerepet kapott. Ezt szem előtt tartva a kialakított három szoba külön nyílik, egyik sem a közös előtérből, ahova a kliensek érkeznek. Egy kis privát konyha is helyet kapott az itt dolgozó szakemberek számára, segítve a feltöltődést munka közben. Ezen kívül két külön mosdó és egy váróként funkcionáló előtér teszi teljessé a teret.
Különös hangsúlyt fektettek a hangszigetelésre, amit speciális ajtókkal és falazattal értek el. Sőt, a tervezésnél gondoltak a riasztó és beléptető rendszer kialakítására is, ezzel megkönnyítve a későbbi biztonságos be- és kijutást.
Nem egy konkrét, karakteres stílusban gondolkoztak, hanem egy letisztult, nyugalmat sugárzó enteriőrt álmodtak meg, amelyben jól és biztonságban érzik magukat a kliensek.
A szobák belső terének kialakításakor a funkció mellett azokra az érzésekre koncentráltak, amiket szerettek volna kiváltani. Az anyagok kiválasztásakor fontos szempont volt, hogy kerüljék a szuper trendi, harsány burkolatokat és kiegészítőket, amik megosztóak lehetnek.
A tulajdonos, Szabó Szilvia hozzáteszi:
A cél az volt, hogy a visszafogott, de mégis ízlésesen, stílusosan berendezett helyiségek segítsék a lecsendesedést, elmélyülést, belső munkát, és mind az itt dolgozó szakemberekben, mind a kliensekben váltsák ki a „megnyugtató itt”, „jó itt lenni”, érzést.
Ennek megfelelően szolid, de látványos dekorációs elemeket használtak, a gipszkartonból kialakított falfülkék egyszerű, de mégis látványos megoldások, a bennük elrejtett lámpák használatával pedig kellemes, diszkrét hangulatot lehet teremteni.
A sötétbarna padló növeli a biztonságérzetet, a nagy és dekoratív szőnyegek otthonosságot kölcsönöznek a szobáknak. Kerülték a hivalkodó és erős színek, minták használatát. A meleg árnyalatokat részesítették előnyben mind a világítás, mind a berendezések kiválasztásakor.
Különös hangsúlyt fektettek a világítótestekre, hiszen ezek minden térben vonzzák a szemeket. Az összes helyiségbe terveztek hangulat, illetve erősebb világítást is, melyek erősségét az egyéni igényekhez lehet igazítani. A falfelületekre visszafogott, de mégis érdekes, a színekkel harmonizáló tapéta került. A bensőséges hangulat kialakításában nagy szerepük van a függönyöknek. Egyrészt „védelmet” adnak, másrészt melegséget sugároznak és nem utolsó sorban gyönyörűek.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!