Írtunk már mikrolakásokról, a tökéletes helykihasználásáról, és az okos-dekoratív rendszerezésről is. Már pontosan tudjuk, hogyan használjuk ki a nagypolgári lakások adta nagyméretű tereket, és hogy a hatalmas, rendelkezésünkre álló üres falfelületeket miképp tudjuk kitölteni. De mit tegyünk, ha egy száz négyzetméteres lakás helyett egy húsz-harminc négyzetméteres stúdiólakást kell helytakarékosan berendeznünk? Ma kis terek optikai kitágítására adunk tippeket!
Bár mind sóvárgunk egy déli fekvésű, napfényes lakásért, sajnos ritka az ilyen szerencsés tulajdonságokkal rendelkező (megfizethető) ingatlan. Épp ezért trükköznünk kell: fontos, hogy biztosítsuk a beérkező fény szabad áramlását. Gang felé néző ablakoknál felejtsük el a sötét függönyt, válasszunk lengébb, áttetsző anyagokat, például könnyed, lenvászon fényáteresztőt és egy krémes sötétítőt. Ugyanez a helyzet a többi lakástextilnél: a sűrűn mintázott, textúrált, díszített textíliák helyett letisztult párnákat, takarókat, szőnyegeket javasolnánk – ezeket kombinálhatjuk egy-két izgalmasabb statement darabbal, de fontos, hogy ne az extravagáns anyagok domináljanak.
A sárga fények és áttört felületek nem kedvencek a kis tereknek. A sárga fényű izzók eleve sötétebbek, kevesebb fényt szolgáltatnak, a teljesen fedett lámpaburák meggátolják a fény terjedését – az áttört felületen átszűrődő lámpafény pedig kifejezetten zavaró tud lenni egy kis szobában. Egy hidegmeleg égő, illetve egy nyitott (esetleg többágú, többizzós) lámpatest segítségével „pótolhatjuk” a természetes fényforrást, legyen az mennyezeti lámpa, csillár, fali, asztali vagy állólámpa.
A világos felületek kulcsfontosságúak a tér optikai tágításában. Egy fehér vagy törtfehér falfesték (kizárólag panelezés, bordűr nélkül, mivel ezek megtörik, „elvágják” a szabad falfelületeket), illetve világos padlóburkolat már önmagában megoldást jelenthet a problémára. A természetes fényforrással szemközti falnál semmiképpen ne alkalmazzunk például szürke tapétát, falfestéket – a hatás ugyanis kontraproduktív, elnyeli a fényt.
Az ablakkal szemközti vagy szomszédos falnak döntött nagyméretű tükörrel segíthetjük a napfény áramlását, sőt, az egész teret megduplázhatjuk vele. Emellett ügyeljünk rá, hogy minél kevesebb kiegészítőt alkalmazzunk, és kerüljük a nyitott tárolóegységeket – ennek a lakástípusnak jobban állnak az ajtóval ellátott bútorok (az ajtók akár üvegből is lehetnek, a lényeg, hogy ne álljanak szabadon a tárgyak, ruhák, könyvek, mivel ez a zsúfoltság érzését keltheti).
A sötét konyhabútor lapok; konyak, szürke, sötétkék textíliával kárpitozott ülőgarnitúrák; sötét fafelületek sajnos nem kompatibilisek a kis terekkel. Ez persze nem azt jelenti, hogy kénytelenek vagyunk kizárólag világos fával és fehérrel dolgozni egy ingerszegény, kiegészítőktől mentes térben – itt csupán az a lényeg, hogy mindig az adott szín legvilágosabb árnyalata mellett érdemes elköteleződni. A konyhapultnál például nem jelent gondot egy világosszürke munkalap, ahogyan egy világoszöld konyhafront sem, de bátran alkalmazhatunk egy melegebb, natúr színpalettát is egy-két mélyebb tónusú kiegészítővel.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!