A növényeknek is nehezebb, amikor kánikula van.
Ahogyan mi is szomjasak leszünk a hőségben, úgy a növények is kiszáradhatnak extrém melegben. Virágzó cserjék és növények, de még a legjobb beltéri virágok esetében is nehézségeket okozhat a kánikula. Mutatjuk, milyen jelekből ismerheted fel, ha a növényeid szenvednek.
A hervadás akkor következik be, amikor a növény nedvességtartalma nagyon alacsony. A szélsőséges hőségben a nedvesség gyorsabban kiszárad és elpárolog, így a növény nem képes elegendő mennyiségű vizet felvenni a virágok fenntartásához. Jellemzően a növények gyorsan gyógyulnak, miután a hőmérséklet ismét hűvösebb lesz. A rendszeres öntözésről azonban nem szabad megfeledkezni, hogy növelhesd a növényeid vízszintjét a nagy hőségben. Használhatsz nedvességmérőt, ami segít követni és azonosítani, ha a talaj túl száraz.
Akár beltéri, akár kültéri növényeket gondozol, mindegyiknél fennáll annak a veszélye, hogy a lombozat megsárgul a hőstressz miatt. A hervadáshoz hasonlóan az elszíneződött lombozat a nedvességhiány másik jele. Ennek oka,hogy amikor a növények nem kapnak elegendő nedvességet, nem tudják felszívni a vizet a gyökereken keresztül, hogy elősegítsék a lombozat egészséges növekedését. A növényeknek rengeteg tápanyagra van szükségük ahhoz, hogy jól fejlődjenek, ezért létfontosságú a jó talajegészség. Ma már különböző készülékek vannak arra is, hogy megtudd, milyen tápanyagok vannak jelen a talajban, és ha valamiféle hiány a lombozat elszíneződését is okozza.
Az intenzív hőmérséklet mellett a túl sok napsugárzás a lombozat megperzselését és leégését okozhatja. Bár ez ritkábban fordul elő a benti szobanövények esetében. A megperzselt leveleknek ropogós szélei vannak és súlyos esetekben az egész megbarnulhatnak vagy elhalhatnak. Nemcsak a hőstresszben szenvedő növények perzselődnek meg a túlzott napfény hatására, hanem a meleg időben történő helytelen öntözés is ezzel a következménnyel járhat.
Nem meglepő, hogy a növények nem növekednek jól a kánikulában. Ha azonban teljes leállást tapasztaltál, akkor az annak a jele, hogy szenvednek a hőségben. A hőstressz túlélési módba helyezi a növényeket, így nem fordítanak erőforrásokat az új növekedésre. Azonban ezt a problémát az is okozhatja, ha a növények túl vannak trágyázva az aktív növekedési szezonban, és ez gyökérégést okoz.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!