A mérgező kapcsolat a gyermek egész életére hatással lehet.
Egy toxikus párkapcsolatnál megkapjuk a lehetőséget arra, hogy kilépjünk. Egy mérgező anya esetében azonban nem ilyen egyszerű a helyzet. Ha nem biztonságos környezetben nő fel valaki, a terhet még évekig magával cipelheti, valamint meg kell küzdenie azzal, hogy a rossz családi mintákat levetkőzze. Most elmondjuk, milyen az élet egy toxikus anyával.
Egy mérgező anya mérgező otthoni környezetet teremt. Eszközként használják a félelmet, a bűntudatot és a megaláztatást, hogy megszerezzék azt, amit akarnak. Érzelmileg elérhetetlenek, sok esetben pedig bántalmazóak is, mindig a saját szükségleteiket helyezik előtérbe. Sok mérgező szülő soha nem fogja elismerni, hogy nevelési stílusa rossz és káros.
A toxikus szülők rövid és hosszútávon is rossz hatással vannak a gyerekekre. Súlyos esetekben az ilyen szülő nárcisztikus személyiségzavarban szenved. A gyermekkori stressz és a rossz élmények hátrányosan befolyásolhatják az agyműködést, valamint a fizikai és mentális egészséget.
A toxikus anya gyermekei gyakrabban szenvednek depressziótól. valamint az érzelmek szabályozásával is problémáik lehetnek, sőt az életük későbbi szakaszábán poszttraumás stressz szindrómát is diagnosztizálhatnak náluk. A bántalmazó környezetben felnőtt gyerekek immunrendszere is gyengébb lehet. A mérgező környezetben élő gyermekeknél nagyobb valószínűséggel alakul ki asztma, magas vérnyomás, elhízás, cukorbetegség és szív- és érrendszeri betegségek.
A bántalmazó, diszfunkcionális családokból származó gyerekek általában alacsonyabb önértékeléssel rendelkeznek. A serdülők az antiszociális viselkedés és a kábítószer-használat kockázatának vannak kitéve. Mivel az ilyen gyerekek életében nem alakult ki biztonságos kötődés, felnőttkorukban nagyon nehezen tudnak kialakítani intim kapcsolatokat, valamint gyakran beleesnek abba a hibába, hogy toxikus társat találnak.
Egy olyan személynek, aki mérgező anya mellett nőtt fel fontos, hogy felismerje, nem az ő hibája. Továbbá nagyon fontos, hogy határokat szabjon és betartsa azokat. Fontos rájönni arra, hogy nem tudunk másokat megváltoztatni, ezért egy ilyen esetben a saját boldogságunkat és lelki békénket kell előtérbe helyezni. A kapcsolat megszakítása drasztikus lépésnek tűnhet, de a mentális egészség sokkal fontosabb. Ha valaki úgy érzi, hogy nem tud egyedül megbirkózni a múltbeli sérelmekkel, érdemes szakember segítségét kérnie.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!