Te hallottál már erről a nevelési stílusról?
A helikopter szülők állandóan a gyermekük fölött "repkednek". Ez a nevelési stílus azonban a jövőben nehézséget okozhat, mert a gyermekeknek nem adnak esélyt a problémamegoldó készségek elsajátítására. Az ilyen anyák és apák célja, hogy a gyermeket semmilyen kényelmetlenség vagy fájdalom ne érje.
A helikopter szülő fogalmát először 1990-ben írták le. Az ilyen szülők feszült aggodalommal követik a gyerekeket azzal a céllal, hogy megóvják őket a rájuk leselkedő veszélyektől és a természetes következményekkel járó életleckéktől. Lényegében a cél, hogy egy mesevilágot teremtsenek a gyerekek számára, ám ez hosszútávon súlyos következményekkel járhat, mert nem adják meg a kudarc esélyét.
Azok a gyerekek, akiknek ritkán vagy soha nem kell jelentős kihívásokkal szembesülniük, nem kell tapasztalniuk a kudarc fullánkját, vagy egy göröngyös utat sem kell megtenniük, valószínűleg kevésbé lesznek ellenállóak és magabiztosak, ám sokkal szorongóbbak
– mondja Carla Naumburg, Ph.D., klinikai szociális szakember.
Egy helikopter szülő valószínűleg már nagyon korán elkezd aggódni a gyermekért. Példaként mondjuk ilyen eset, amikor az anya vagy az apa retteg attól, hogy a gyermek megsérül a játszótéren, ezért nem akarja elengedni a kezét. Komoly problémát okozhat azonban a kamaszkorban, amikor a gyermek már vágyna az önállóságra vagy kínosnak érzi a társai előtt, hogy a szülője állandóan a nyomában van. Azonban a gyermek később azt gondolhatja, hogy képtelen a szülő nélkül érvényesülni. A problémamegoldás hiánya mellett komoly gondot okozhat az, hogy az ilyen gyerekek nem képesek megküzdeni a kudarccal, és ez akár dühkitörésben is megmutatkozhat.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!