A következő szülői viselkedési formák egyértelműen nárcisztikus személyiségzavarra utalnak a pszichológusok véleménye alapján!
A jó anyákat az különbözteti meg a többségtől, hogy empátiával és együttérzéssel viszonyulnak a gyermekükhöz, valamint készen állnak arra, hogy magukat háttérbe, a gyermeküket pedig előre sorolják az életükben. Az utóbbi időben viszont egyre több nárcisztikus szülői viselkedési forma terjedt el, ami a legkárosabb módja annak, hogy boldog és sikeres gyermeket nevelj fel.
A gyermek sikereire való büszkeség fantasztikus érzés, ám a pszichológusok szerint azok a szülők, akik rendszeresen teleposztolják a közösségi médiás felületeiket a gyermekük jó eredményeivel és képességeivel, rendkívül önző személyiségek. Különösen igaz ez akkor, ha a csak a jót és az irigylésre méltót teszik közzé, a rosszat vagy az átlagosat már nem.
A nárcisztikus szülői viselkedés egyik legegyértelműbb formája, mikor a szülő a negatív dolgokra (pl. rossz jegy, rossz eredmény az iskolából) önmagából kikelve, kiabálással, sírással, netán lelki vagy fizikai bántalmazással reagál. Ha viszont a gyermeket éri valamilyen negatív élmény, nem vigasztalja, hanem gyalázza a gyermek érzelmeit, rosszabb esetben pedig meg sem hallgatja, közönyt mutat velük kapcsolatban.
Az önző, náricsztikus anyák legfőbb tulajdonsága, hogy mindig saját magukat helyezik előtérbe. Soha nem mennek el a gyermekük versenyeire, kiállításaira, ha nekik valamilyen más (számukra fontosabb) dolguk van; ahogyan azt sem csinálják soha, amit a gyermekük szeretne. Ellenben elvárják a gyermeküktől, hogy ha minden hétvégén vásárolni mennek, akkor a gyermekük is velük tartson, kivétel nélkül, minden esetben. Ellentmondás eseté a gyermeket szidás, abúzus, gyalázás éri.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!