Te posztolsz a gyerekeidről a közösségi médiában?
Mi gond lehet egy mosolygós szelfiből a gyermekünkről? Nos, most eláruljuk, mik azok a dolgok, amiket ne tegyél a közösségi oldalakon a gyerekeid biztonságának az érdekében. Érthető, ha szívesen mutatsz róluk néhány aranyos fotót, de határokat kell húzni.
Az első és legfontosabb szabály, hogy sose oszd meg a saját vagy a gyereked tartozkódási helyét. A lakcím megadásának súlyos következményei lehetnek, ugyanis sosem lehet tudni, hogy milyen rossz szándékú ember figyeli a közösségi oldalunkat. Fontos, hogy a fotókon ne látszódjon utcatábla, házszám és egyéb dolgok, amik felismerhetővé teszik a környéket. Habár hazánkban kevesebb rémsztorit lehet hallani, de világszerte rengeteg emberrablás történt a digitális világ miatt.
Nem ideális megadni a gyermeked teljes nevét vagy születési dátumát a közösségi médiában. Ez igaz arra is, hogy személyigazolványt, útlevelet inkább ne tölts fel. Mielőtt ilyen dolgokat szeretnél posztolni, inkább gondold át a gyermeked biztonságának az érdekében. Emellett érdemes a fiókjaidat priváttá állítani, hogy a közelebbi barátok és ismerősök lássák a posztjaidat.
Az ilyen képek későbbiekben kínosak is lehetnek a gyerekek számára, de a másik dolog, hogy szintén veszélybe kerülhetnek. Szörnyű belegondolni, de sajnos könnyen az online ragadozók tulajdonába kerülhetnek a fotók, ezért soha ne tegyél közzé olyat, amin meztelen vagy félmeztelen a gyermeked. Ha pedig már kicsit nagyobb, akkor inkább kérd az engedélyt, hogy mit oszthatsz meg róla.
Beteg a gyerek? Vicces fejet vágott? Elesett? Először jó ötletnek tűnhet ilyen pillanatokat megosztani a közösségi oldalakon, de később a gyerekek emiatt is kínosan érezhetik magukat. A kínos pillanatokat szintén érdemes törölni, mert nem biztos, hogy a jövőben a fiad vagy a lányod a képernyőn keresztül szeretné visszanézni, amikor először használta a bilit.
Az ilyen események dokumentálása a későbbiekben szintén kísérthetik a gyerekeket.
A közösségi média első gyermekei csak most lépnek be a felnőttkorba és a munkaerőpiacra. Bár tiszteletben tartom a szülők megosztáshoz való jogát, fontos figyelembe venni a gyermek autonómiáját, és lehetővé tenni számukra, hogy saját digitális lábnyomot hozzanak létre.
– mondta Stacey Steinberg szakértő.
A közösségi média nem a gyerekek megszégyenítésére való. Minden olyan poszt, ami a gyerekek gyengeségeire, hiányaira és küzdelmeire világít rá tilos. Az ilyen bejegyzések miatt akár az iskolai zaklatást is előidézhetjük, ha a gyerekünk osztálytársai látják a posztot azzal kapcsolatban, hogy még mindig olvasási vagy írásbeli nehézségekkel küzd. Posztolás helyett az ilyen esetekben segíteni kell a gyermeket!
Ide kapcsolódik az is, hogy nem jó büntetés, ha a gyerekeink rossz jegyeit megosztjuk a Facebook ismerőseinkkel. Ehhez az is hozzátartozik, hogy az emberek nem gondolnak bele abba, hogy a munkahelyükön a feletteseik is lecsekkolhatják őket a közösségi médiában, így ott is negatív színben tűnhetnek fel. Ha a gyermeknek nem megy a tanulás, akkor támogatni kell, magántanárt keresni privát csoportokban, de semmiképp sem a megszégyenítés fog segíteni.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!