Íme, az 5 legfontosabb tudnivaló az ADHD-ról.
A figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar, tehát az ADHD neurológiai természetű veleszületett vagy fejlődési rendellenesség, melynek vezető tünete a figyelemzavar, kísérő tünetei a hiperaktivitás, feledékenység és a gyenge impulzuskontroll. Habár sok szülő megijedhet, ha megkapja a diagnózist a gyermekéről, de van 5 dolog, amiről mindenképpen tudnia kell mindenkinek.
Az ADHD jellemző tünetei a figyelmetlenség, a hiperaktivitás és az impulzivitás. A helyzet az, hogy a legtöbb gyerek időnként figyelmetlen, impulzív és hiperaktív, ezért a diagnosztizálás nem ennyire egyszerű, ugyanis fontos megvizsgálni azt is, hogy a gyermek, hogyan viselkedik otthon és közösségben, például az óvodában vagy az iskolában. A tüneteknek már serdülőkor előtt meg kell jelenniük, ugyanis ez egy gyermekkori rendellenesség, de sokaknál később tűnik fel, mint gondolnánk. A tünetek óvodáskorban kezdődhetnek, de a legtöbb gyereknél csak később diagnosztizálják. A tünetek idővel változhatnak, a hiperaktivitás és az impulzivitás kifejezettebb a kisgyermekeknél, míg a középiskolások és a fiatal felnőttek gyakran nehezebben figyelnek. Sokan túlnőnek a tüneteiken, de ez nem minden esetben igaz.
A legtöbb ADHD-s gyermek a figyelmetlenség, az impulzivitás és a hiperaktivitás kombinációjával rendelkezik, de több típusa van, így ez nem minden esetre igaz. Vannak gyerekek, akik inkább küzdenek csak a hiperaktivitással és impulzivitással, valamint a harmadik csoportnak túlnyomórészt figyelmi problémái vannak. A lányoknál a figyelemhiány egyébként gyakoribb a kutatások szerint.
Az ADHD egy agyi alapú rendellenesség. A gyerekek nem tudják legyőzni az ADHD tüneteit, ha „megpróbálnak erősebben koncentrálni”, vagy hajlandóak „figyelni”. Az agyi képalkotó vizsgálatok kimutatták, hogy az ADHD-s emberek agya szerkezetileg más, mint az ADHD-vel nem rendelkezőké, és ez akár családban is maradhat. Azoknál a gyerekeknél, akiknek szülei ADHD-sek, 40-60% az esélye annak, hogy ők is ADHD-vel is küzdenek. Sok felnőtt úgy jön rá, hogy ADHD-s, hogy a gyermekénél diagnosztizálták, és később magán is felismeri a jellegzetes tüneteket.
Az ADHD tünetei megnehezíthetik az iskolai, családi és társadalmi kapcsolatokat. Sok esetben gyakori, hogy az ADHD-s gyerekek tanulási zavarokkal, például diszlexiával is küzdenek, ami még nagyobb kihívást jelent az iskolai munkában. Míg az ADHD-s gyerekeknek általában nincs különösebb problémájuk a szociális készségekkel, az érzelemszabályozás és az impulzivitás nehézségei megzavarhatják a személyes kapcsolatokat, így nehéz lehet számukra barátságukat fenntartani.
Sok szülő elkeseredik, ha a gyermekéről kiderül, hogy ADHD-val diagnosztizálták, de az igazság az, hogy olyan tulajdonságokkal is rendelkeznek, amelyekből előnyt is kovácsolhatnak az életben, valamint ma már nagyszerű kezelések állnak rendelkezésre. Számos kutatással alátámasztott terápia létezik, amelyek segíthetnek enyhíteni az ADHD tüneteit. A leghatékonyabb megközelítések némelyike több terápiát kombinál, ezekről pedig érdemes a szakemberektől érdeklődni, hogy minden szülő megtalálja a lehető legjobb megoldást a gyermeke számára.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!