A nyílt és tiszta kommunikáció a menstruációval kapcsolatosan minden gyermek számára nagyon fontos nemre és korra való tekintet nélkül.
Ahogy gyermekünk egyre nagyobbacska lesz, úgy merülnek fel egyre érdekesebb témák és persze egyre kíváncsibb kérdések részéről. Mi történik a kamasz korban? Hogyan születik a kisbaba? És persze, hogy mik azok a betétek és tamponok a fürdőszobában? Vannak anyukák, akik ezeket a kérdéseket teljes léleknyugalommal tudják kezelni, és vannak, akik számára az ilyen intimebb témák nyílt megbeszélése egy kicsit még szokatlan.
Manapság már sokkal elfogadottabb a menstruációról beszélnünk, de még bőven van hová fejlődnünk. Sokunknak még mindig nehezére esik az ilyen és ehhez hasonló kényes témákat érinteni, és nem azért mert nem akarunk róla beszélni, hanem azért mert szimplán nem tudjuk, hogy hogyan tegyük azt. Pedig a nyílt kommunikáció a gyermekeinkkel kulcsfontosságú. Minél könnyedebben meg tudnak tárgyalni velünk bizonyos dolgokat, annál inkább számítanak ránk később is a komolyabb kérdések és testüket érintő bizonytalanságok kapcsán.
Vannak témák amiket könnyű kikerülni, pedig fontos beszélni róluk. Fiús családoknál például szinte alig, vagy egyáltalán nem jön elő a menstruáció kérdése. A valóságban a gyerekek hallanak ezt-azt a társaiktól, amit aztán vagy jól, vagy rosszul összeillesztenek és azt alapján gondolnak el valamit. Ehelyett sokkal tisztább, ha mi segítünk eligazodni számukra. Nincs törvény arra, hogy milyen életkorban érdemes elkezdeni beszélni gyermekeinkkel a mestruációról, de a szakértők állítják, minél korábban tisztában vannak a dolgokkal, annál jobb.
Itt nagyon eltérő lehet a gyerekek kíváncsisága, és sokat befolyásolja a környezetük is, hogy milyen kérdések merülnek fel otthon. Azok a kisgyerekek, akiknek testvére születik, nyilván rákérdeznek arra, hogy hogyan is került a baba oda ahova, és persze, hogy hogyan fog egy nap onnan kibújni. Azok a gyerekek, akik esetleg nagyobb lánytestvérrel rendelkeznek, vagy édesanyjuk menstruációs eszközeivel találkoznak, már viszonylag korán megismerkedhetnek a vérzés mibenlétével.
A lényeg, hogy sose jöjjünk látványosan zavarba, ha támadnak a kényes kérdések. Bármikor, bármilyen helyzetben is szegezze nekünk gyermekünk a kérdését, maradjunk nyugodtak és ragaszkodjunk a tényekhez. Kerüljük a nagy érzelmeket a reakciónkban, vagy a barokkos körmondatokatból álló magyarázatot.
Ránk nyitott betét csere közben? Megkérdezi, hogy megsebesültünk-e? Nyugtassuk meg, hogy Mami teljesen rendben van, csak minden hónapban néhány napig vér jön a nunijából, és ez normális. Nem kell túlságosan belemennünk a részletekbe elég, ha majd már készen áll rá.
Kimutatták, hogy egyre korábban érnek a kislányok, így az első menstruáció megérkezte is egyre alacsonyabb életkorra tehető. Érdemes 10-11 éves korban már elkezdeni beszélgetni erről a gyerekeinkkel. A lányokkal azért, mert ha nem kezeljük tabuként a dolgot, lelebbentjük a fátylat erről a misztériumról, akkor amikor eljön a nagy nap, ők sem szégyenként, és aggodalommal élik majd meg a testük változásait. Míg a fiúkkal azért, hogy tisztában legyenek azzal, hogy mi zajlik le osztálytársaikkal, barátaikkal és ők se kezeljék ezt a helyzetet furcsán, hanem inkább támogatóak legyenek adott szituációban.
Továbbra is érdemes tudományos alapokra helyeznünk a párbeszédet, a test működéséről beszélnünk és nevén nevezni a nemi szerveket. A virágnyelven elmagyarázott történetek csak tovább erősítik a gyerekekben a bizonytalanságot.
Ebben a korban a kamaszok már nem elsősorban a szülőtől várják a választ kérdéseikre. Előbb fordulnak barátaikhoz vagy az internethez információért és tanácsért. Ettől függetlenül fontos, hogy továbbra is igyekezzünk nyílt kommunikációval állni gyermekünk felé, biztosítani arról, hogy érdekelnek bennünket a mindennapjai, és hogy mindenben számíthatnak ránk. Ezt persze nem kell naponta a tudtukra adni, hiszen azzal csak éppen az ellenkezőjét érjük el és még messzebb taszítjuk őket.
Jó áthidaló lehet, ha biztosítunk számukra egy-egy könyvet a témában, esetleg menstruációs eszközöket amelyet saját privát közegükben szükség szerint lapozgathatnak/megismerhetnek, és ha esetleg további kérdéseik akadnak, akkor bátran fordulhatnak azokkal hozzánk is.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!