Egy új kutatás azt vizsgálta, hogy mennyi időt tölthetnek a kicsik a képernyő előtt anélkül, hogy az komolyabb károsodást okozna.
A japán Tohoku Egyetem több mint hétezer, 1 és 4 év közötti gyermek részvételével vizsgálta, hogy a képernyő előtt töltött idő hogyan befolyásolja a gyerekek mentális állapotát.
Bizonyos helyzetekben a szülők hajlamosak a legegyszerűbb megoldást választani, és egyszerűen letenni a kicsiket tévé vagy a monitor elé, ami leköti őket.
Régóta folyik arról a vita, hogy ez egészséges-e, ezért a tanulmány vezetői úgy döntöttek, felmérik, milyen hatást gyakorol a kicsikre mindez.
A kutatásból kiderült, hogy az 1 év körüli gyerekeknél nagyobb valószínűséggel alakulnak ki negatív hatások a túlzott képernyőhasználat miatt, amit 4 órában határoztak meg a szakemberek. Ebben a korban a gyerekek hajlamosabbak a fejlődési problémákra.
A tanulmány egyik szerzője, Dr. Taku Obara így fogalmazott:
Azok a gyerekek, akik 1 éves korukban jelentős időt töltenek a képernyők előtt, a kommunikáció és problémamegoldó képesség tekintetében jelentősen lemaradhatnak a kortársaikhoz képest.
Ugyanakkor azt is megállapították, hogy a gyerekek 4 éves korukra a társas és a kommunikációs készségeik szempontjából képesek behozni a lemaradásaikat.
A szakemberek ennek ellenére azt javasolják, hogy a maradandó károsodások elkerülése érdekében a szülők vezessenek be képernyőmentes napokat a gyerekeknél, illetve korlátozzák a képernyő előtt töltött időt maximum 2 órára naponta.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!