A nevelési tanácsadók szerint egyáltalán nem mindegy, hogy mikor és hogy naponta mennyi időt tévézik egy gyerek.
A képernyők tagadhatatlanul a mindennapjaink részéve váltak: az okostelefonokat, a laptopokat és a tévéket naponta több órán át nézzük, ezért nem meglepő, ha a gyerekeink is egyre többet használják ezeket a készülékeket. A gyermeknevelési tanácsadók szerint viszont egyáltalán nem mindegy, hogy mikor és milyen esetekben, valamint naponta pontosan hány órát töltenek azzal a gyerekek, hogy tévét néznek.
Dr. Kalanit Ben-Ari családterapeuta szerint a tévézés részben egy unaloműző pótcselekvés, amit a szülők azért engednek meg és hagynak a gyerekeknek, mert nincs elég idejük, energiájuk vagy türelmük ahhoz, hogy egy hosszú nap után velük foglalkozzanak.
A gyerekek megértik, hogy a szülőknek is jár a csendespihenő, ezért az alkalmi tévézéssel egyáltalán nincs gond. Sok olyan készségfejlesztő műsor és rajzfilm létezik, amik jelentősen fejlesztik a gyerekek gondolkodásmódját. A baj akkor kezdődik, ha ez a tevékenység rendszeressé válik, a megtekintett műsorok választásába pedig a szülőknek már nincs beleszólása
— fejezi ki aggodalmát a családterapeuta, aki szerint a rendszeres, napi több órán át zajló és kontrollálhatatlan tévézéssel az a gond, hogy a gyermek „ellustul”, azaz elveszti az érdeklődését a hétköznapi cselekvések, hobbik iránt. Ebből pedig az következik, hogy a gyermek kevesebb alkalommal lesz kreatív, az unalmat pedig még hírből sem fogja ismerni.
Az unalom nem rossz dolog, mert a gyerekek ilyenkor gondolkoznak, emlékeznek, kreatívkodnak és integrálnak a legtöbb alkalommal. Ha viszont a gyermek minden egyes alkalommal tévét néz, amikor a szülőknek nincs ideje vele foglalkozni, akkor ezek a cselekvések drasztikusan lecsökkennek, ami később az intelligenciára is hatással lesz
— vallja be a családterapeuta, aki ennek ellenére nem gondolja úgy, hogy nincs ideális tévénézési idő, mert ami az egyik családnak beválik, az a másik családnak lehet, hogy egyáltlaán nem.
A gyermeknevelési tanácsadó szerint az ideális tévénézéssel töltött idő nagyban függ a gyermek életkorától, egyéni szükségleteitől, gondolkozásmódjától és a családi mintától is. Úgy gondolja, hogy az 1-3 év közötti gyermkekek maximum 5-10 percet tudnak a tévére figyelni, ezért ennél többet egyszerre nem érdemes nézniük a képernyőt. Öt éves kortól viszont már órákat el tudnak tölteni a tévé előtt, ezért ettől az életkortól kezdve már a szülő döntése, hogy mennyi ideig hagyja tévézni a gyermekét.
Napi összesen három óránál többet semmiképpen sem hagynám képernyőt (így mobiltelefont, laptopot vagy tévét) nézni a gyerekemet, ahogyan a lefekvés előtti pár órában sem javaslom a tévécsatornák nézését. Ha ezt a két dolgot be tudja tartani a szülő, akkor semmi gond nem lesz a tévézésből
— mondja a csaláterapeuta, aki szerint a délutáni és a kora esti órákban érdemes tévét néznie a gyermekeknek, mert akkor lehet a legkönnyebben és a legzavartalanabbul beilleszteni a tévézést a napirendjükbe.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!