Sokan tudják, hogy az angol királyi család nagyon gazdag, de a kérdés már csak az, miként tesznek szert erre a mesés vagyonra.
Az angol királyi család hatalmas vagyonnal rendelkezik. A családtagok egyenként is gazdagok, de ez össze sem mérhető a „Céggel”. A The Firm vagyis a „Cég” elnevezést még VI. György király kezdte el használni, és magába foglal mindent és mindenkit, aki vagy ami kapcsolatban áll a családdal.
A királyi családnak nem csupán a magánvagyona hatalmas, hanem az értéke is. Csupán Károly király 600 millió dollárt ér önmagában. A családtagok értéke pedig könnyedén pénzre váltható, és azt már most eláruljuk, hogy ez az összeg legtöbbször Nagy-Britannia állami kasszájában jelentkezik.
Jelenleg a „Cég”, nagyjából 28 milliárd dollárt ér, ebbe beletartoznak a családtagok, a magántitkárok, kommunikációs tanácsadók, udvarhölgyek, házvezetők, sofőrök, lakájok, háztartási alkalmazottak, kertészek és minden ember, aki a palotákat és az ott történő dolgokat irányítja. Ezt az értéket a családtagok többféle módon tudják pénzre váltani.
Például Harry herceg és Meghan Markle esküvője 1,5 milliárd dollárral járult hozzá az Egyesült Királyság költségvetéséhez. Sokan voltak rájuk kíváncsiak, utaztak az emberek miattuk, míg voltak, akik ajándéktárgyakat vásároltak. A másik módszer, amivel a királyi család vásárlásra ösztönzi az embereket, amikor az uralkodó elismeri azokat a cégeket, melyeknek rendszeresen használja a termékeit. A gyártók számára ez nagyon kifizetődő, a statisztikák szerint szinte mindig megnő a forgalmuk, ez pedig adó formájában jelentkezik.
Az egyik legnagyobb bevételi forrás az úgynevezett Crown Estate, ami az uralkodó birtokait összefogó vállalat. Az ide tartozó birtokok nem képezik az állam tulajdonát, de nem is részei az uralkodó magánbirtokainak. Ez nagyjából 19,5 milliárd dollárt ér, és 700 millió dollárt termelt 2020-ban, aminek csupán a 25%-át tarthatta meg a királyi család, a többi pénz az államkasszába került.
Emellett vannak más birtokok, hercegségek, melyekből szintén származik jövedelmük. Ott van például a Lancaster hercegség, ami kifejezetten nagy portfólióval rendelkezik. Az itt megtermelt haszon Károly király kasszájába kerül, de a földeket, ingatlanokat sosem adhatja el. A nyereséggel rendelkezhet, magától a vagyontól nem válhat meg.
A királyi család évente 25% támogatást kap, ez a pénz a Crown Estate bevételéből származik. Ugyanakkor ez a pénz csak a hivatalos királyi költségekre használható fel, ilyen például az utazás, az alkalmazottak fizetése, jótékonysági adományok. A király kapja meg ezt az összeget, aki később rendelkezik vele. Korábban például évi 7,8 millió dollár támogatást fizetett a fiainak, ebből az összegből Harry herceg már nem kap, mivel nem dolgozik a királyi családnak.
Részben a támogatások miatt akarja Károly király csökkenteni az aktív dolgozók számát, mivel szeretné ellensúlyozni az emberek véleményét. Korábban sokan bírálták a királyi családot a sok támogatás miatt, amit az aktív dolgozók között osztottak szét. Ezzel megszűnne a probléma.
A családtagoknak emellett van személyes vagyonuk, de ez teljesen független a koronától, Vilmos herceg például most jelentős összegre tett szert, miután megkapta a cornwalli hercegséget, melynek a bevételével rendelkezhet.
A királyi család tehát hatalmas vagyonnal rendelkezik, de az épületek, birtokok nagyobb részét csupán használhatják. Semmit sem adhatnak el, arról nem is beszélve, hogy a bevételek nagy százaléka az államé lesz. Ezek után már nem is tűnik annyira nagynak a vagyon.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!