Mindenki küzd vele, akinek szőr nő a testén. Mutatjuk, hogy ints neki búcsút.
Akárcsak a számlák befizetése, a benőtt szőr is az olyan szomorú kellemetlenségek közé tartozik, amik az életben sajnos elkerülhetetlenek. Akinek szőr nő valamelyik testrészén (láb, arc, hónalj, privát részek), az már biztosan találkozott egy-egy benőtt szőrszállal. Ez a probléma nagyjából a világon élő összes embert érinti. Ahhoz, hogy tökéletesen eltávolítsuk, sőt, megelőzzük a szőrbenövést, először is azt kell megértenünk, hogyan alakul ki.
Mindössze annyi történik, hogy a benőtt szőr nem kifelé és felfelé nő, hanem visszahajlik és saját magába belegabalyodva a bőr felszíne alatt, csapdába esve növekedik.
Ezt néhány dolog elősegíti: a különböző szőrtelenító módszerek (borotva, szőrtelenítő krémek) és környezeti tényezők (izzadás, olajos bőr, ha túl szoros ruhában dolgozol vagy edzel). A szőrbenövés esélye akkor is nő, ha természetesen hullámos, durva és vastag szálú hajad van. Szóval, amikor feltűnik egy ilyen benövés, mi a teendő?
A legrosszab, amit ilyenkor tehetsz, hogy vagy a körmöddel, vagy egy csipesszel megpróbálod kiszabadítani a szőrszálat, mivel ettől gyakran csak elfertőződik. Sokszor rosszabb maga a seb, ami a benőtt szőrszál eltávolítása után marad.
Kenegesd olyan arctisztító krémmel, ami szalicil vagy glikolsavat tartalmaz, valamint benzoil-peroxid krémmel (ezt csak 2-3 naponta), ami megöli a baktériumokat és megszünteti a csúnya pöttyöt. Nem szabad azonban minden szőrbenövést ugyanúgy kezelni. A hónaljunkon és az intim testrészünkön a bőr érzékenyebb, mint bárhol máshol, ezért ott érdemes kisebb koncentrátumú krémet használni.
A legnagyobb tévhit, hogy a legjobb módszer a benövés ellen a borotválás, mivel első körben is ez vezet a problémához. Pihentesd a szőrtelenítést pár napig, amíg begyógyul a bőröd.
Miután a kis dudor begyógyul, a helyén általában ott marad egy sötétbarnás folt, ami miatt az emberek hajlamosak bőrgyógyászhoz menni. A benövés önmagában még nem is lenne baj, ha nem hagyna maga után pigmentfolt. Érdemes szóját, édesgyökér kivonatot, azelainsavat tartalmazó krémmel bekenni a felületet, miután kialakult a benövés, így megelőzhető a pigmentáció. Ne használj erős, vegyszeres krémet a benövésre, mivel az érzékeny. Könnyen tovább ronthatod vele a helyzetet.
Egy benövés pont úgy alakul ki, mint egy fájdalmas pattanás, de a gyógyulási folyamat során a pattanással ellentétben ez lágyabb és pirosabb lesz, míg a szőr fel nem bukkan. Egy meleg borogatás serkenti a vérkeringést, és egy-két nappal felgyorsítja a gyógyulást.
A bőrgyógyász fel fog írni egy antibiotikumos kezelést, hogy elmulassza a fertőzést és gyulladást. Durvább esetekben kortizont is felírhat, amit leginkább csak aknék kezelésére használnak.
A leghatékonyabb módja, hogy megelőzd a benövéseket, hogy gyökerestül, végleg megszabadulsz a szőrszálaktól.
A legfontosabb, hogy két egymást követő nap ne borotváld le a kívánt területet, mert így van a legtöbb esély arra, hogy kialakuljanak a benövések. Cseréld le a többélű pengédet egyetlen élű darabra, a borotválást a szőr növekedésével megegyező irányba végezd, ne az ellenkezőbe. Azt hisszük, hogy a szőr vertikálisan kifelé nő, de ez nem igaz - valójában 45-60 fokos szögben nő, ezért a szemöldökcsipesz éle pengeként funkcionál, ez pedig irritálni fogja a bőröd, ami szőrbenövéshez vezethet.
A gyantázás azért más, mert gyökerestül tépi ki a szőrt, így nincs ami benőjön. Azonban, mivel ilyenkor egyszerre nagy felülettel dolgozunk, az megzavarja a szőrnövekedés természetességét. Minél több szőrt növesztesz egyszerre, annál nagyobb eséllyel lesz újra benövésed.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!