Összeállításunkban találsz ázsiai, francia és angol eredetű motívumokat is.
Mostanában egyre többször halljuk, hogy pinstripe, és a csapból is a gingham folyik, de vajon mit is jelentenek ezek a szavak a divat világában? A polka dot, vagyis a pöttyös, és a camouflage, azaz terepminta talán ismerősen cseng, de számos olyan textilmintával találkozunk naponta a boltok polcain és az utcán, amelyek megnevezévésel bizony a legtöbben bajban lennénk.
Nos, előzőleg feltett kérdésünkre válaszolva, a pinstripe a klasszikus, hosszában csíkozott anyagnév hivatalos neve, míg a most különösen trendi gingham magyarul abroszkockának fordítható. A következőkben pedig még négy olyan mintát mutatunk Veronica Tucker válogatása alapján, amelyeket bár jól ismerünk látásból, névről aligha!
Manapság indiai mintaként ismerjük, és bár valóban ott a legelterjedtebb ez viselet, eredetileg az őskori Perzsiából származik. A motívumok az életet és az örökkévalóságot szimbolizálják. Európába a brit gyarmatosítók által került, és gyorsan nagy népszerűségre tett szert a 18.- és a 19. században. Új nevét egy skót városról kapta, amely hamar a minta gyártásának egyik legfontosabb helyszíne lett.
Ennek a jellegzetes francia mintának az eredete egészen az 1700-as évek második feléig nyúlik vissza. Az egyszínű, képszerű nyomatok gyakran apró történeteket mesélnek el: mitológiai jeleneteket, vidéki életképeket vagy romantikus hangulatú pillanatokat ábrázolva. Bár kezdetben ruhákon is népszerű volt, a Toile de Jouy hamar megjelent tapétákon, lakástextileken és más berendezési tárgyakon is. Nem véletlen, hogy Marie Antoinette egyik kedvence lett!
Népszerű tévhit az Ikat mintával kapcsolatban, hogy afrikai eredetű, pedig valójában a közép-ázsiai térségből, Indonézia, India tájairól származik. Az Ikat maga az anyag megfestésének neve, ahol a fonalat még szövés előtt színezik, így eredményezve ezt a finom, néhol elmosódott hatást keltő, rendkívül változatos és sokszínű mintát. Sokáig a tradicionális üzbég ünnepi viselet része volt.
Azaz magyarul jakobinus virágminta. Nem lesz túl meglepő tehát, ha eláruljuk, hogy ez a minta a Jakobinus-kori Angliából, azaz a kora 17. századból eredeztethető, és a Stuartok uralkodása alatt a művészet, a kifinomult ízlés és a jólét szimbólumává vált. A motívum inspirációjául a korábban Indiából és más keleti országokból importált, erősen díszített textilek szolgáltak – ezeket az európai mesterek újragondolták, felerősítették, és ismét vászonra álmodták. Nemcsak virágokat, hanem gyümölcsöket, madarakat és indás ágakat is gyakran ábrázoltak vele.
Excited to share the latest addition to my #etsy shop: P Kaufmann Finders Keepers Peacock Green Aqua Jacobean Floral Print Fabric 5.17 Yards https://t.co/rerTIMJWej #shabby #floral #homedecor #fabric #sale #home #design #interiordesign #sale #design pic.twitter.com/Cq2kK3zE6e
— Red Finch Lane (@redfinchlane) July 27, 2019
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!