Budapest rendkívül sok napfényes, századelős lakással büszkélkedhet. Bár az aktuális sztár az ingatlanpiacon a kisebb méretű, újépítésű lakástípus, mi hiszünk az értékmegőrzésben, és rajongunk a csodálatos, nagypolgári ingatlanokért. Ezek a terek – bár általában teljeskörű felújításra szorulnak – remek alapokkal rendelkeznek, amelyeket érdemes restaurálni és megtartani. Mutatjuk, melyek ezek az elemek!
Azok a csodálatos, kerek, porcelán villanykapcsolók! Sajnos nagyon ritka eset, amikor megőrzik az eredeti kapcsolókat – sokszor a villanyhálózat felújítása is közrejátszik a döntésben, de amennyiben ilyen porcelán villanykapcsolóval vagy akár konnektorral találkozunk, semmiképpen ne szabaduljunk meg tőle – a kerek befoglaló forma elképesztően elegáns és különleges. A hiányzó darabok könnyen pótolhatóak, szerencsére számtalan helyen beszerezhető ez az 1930-as évekbeli design.
Egy eredeti halszálka parkettát vétek felszedni – még akkor is, ha első ránézésre talán menthetetlennek tűnik. Általában egy jó szakember által lebonyolított kiadós felújítás segít az összképen (a hiányos részek kiegészítése, a parketta felcsiszolása és újralakkozása, esetleg egy új szegély felhelyezése), de ha mindenképpen a parketta cseréje mellett döntenénk, érdemes egy könnyedén felhelyezhető vinyl parkettára váltani. Rendkívül egyszerűen installálható, és természetesen a felszedése is pillanatok alatt végrehajtható. Ne feledjük, az eredeti burkolat megőrzése akár értéknövelő hatással is lehet az ingatlanra!
Rozettás csillárudvarok a mennyezeten, vagy az egész plafont keretező profilozott gipszszegélyek – igazi párizsi hangulat! Így hát az egyetlen dolog, melyet a csodálatos, növényi ornamentikával díszített stukkókkal tenni szabad az a restaurálásuk, ugyanis ilyen mesés elemeket a legtöbb helyen már legfeljebb csak polisztirolból készítenek. Ezek a verziók egyébként rendkívül elérhető áron megvásárolhatóak, festhetőek, és pofonegyszerű a felhelyezésük.
Az eredeti nyílászáróknál nem is létezik nagyobb kincs! A felújításuk természetesen nagy szakértelmet igényel, és egy egész szett restaurálása nem éppen pénztárcabarát megoldás (bár egy egész lakásnyi új nyílászáró beszerzése sem), de nincs is csodálatosabb a fehérre mázolt, kazettás, majd’ három méter magas ajtóknál, és a fazettált ajtókereteknél! Az ablakok cseréjénél igazítsuk a stílust a ház többi nyílászárójához, elvégre ezek a lakások leggyakrabban műemlékvédett épületekben találhatóak, és a homlokzati összképen rendkívül sokat ront egy, a többitől eltérő design.
A nyílászárókhoz tartozó eredeti barokkos, cizellált öntöttréz kilincsek valódi ötvösművészeti remekművek. Kár lenne megszabadulni tőlük – a felújításuk pár ezer forintból könnyedén kivitelezhető, leggyakrabban már egy alapos csiszolás is segíthet az összképen (ez szintúgy igaz a rézből készült zsanérokra, ajtó-és ablaklezáró elemekre és rézküszöbökre is). A hiányzó darabokat némi kutatással pótolni tudjuk – erre a Galeria Savaria, vagy akár egy rézöntő mester is segítségünkre lehet. Lássuk be: jobban mutat egy gondosan kidolgozott fémkilincs mint egy egyszerű, műanyag verzió!
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!