Szeptember végéig látható Velencében a Homo Faber tárlat, amely a világ számos országából gyűjtött kézműves tárgykülönlegességeket mutat be – a híres rendező, Luca Guadagnino művészeti vezetésével.
A svájci Richemont holding (mely olyan luxusmárkákat tömörít, mint a Van Cleef & Arpels, a a Panerai, a Chloé vagy az Alaia) saját tulajdonú alapítványa, a Michelangelo Foundation évek óta nagy sikerrel vezeti Homo Faber nevű programját. A program elsődleges platformja egy online adatbázis, mely minden évben több száz európai és immár Európán kívüli országokban élő kézműves, iparművész munkáját teszi megismerhetővé a nagyközönség számára. A többféle szempont, például lokáció alapján is kereshető weboldalon rengeteg különleges szakma művelőjével és alkotásaikkal, köztük természetesen több tucat magyarral is találkozhatunk – a kosárfonástól a földgömbkészítésig, a porcelánfestéstől a sétabot-faragásig. A Homo Faber projekt, melynek egyébként magyarországi nagykövete Osvárt Judit, az ELLE Decoration magazin főszerkesztője, az egyetlen olyan platform a világon, mely a kihalófélben lévő kézműves szakmák képviselőit ilyen professzionális módon tömöríti és népszerűsíti.
A Homo Faber projekt másik eleme egy kétévente megvalósuló kiállítás illetve a hozzá kapcsolódó társesemények Velencében. A program központi eleme a Homo Faber – The Journey of Life kiállítás, mely a Fondazione Giorgio Cini tereiben: egy teljes szigeten, egy korábbi kolostor számos helyiségében, udvarában és épületében kerül megrendezésre. A kiállítás idén is több száz művész egyenként is lenyűgöző munkáit mutatja be – a papírmaséból készült mandarinoktól az ezüstművesség káprázatos darabjaiig, hímzésekig, szőnyegekig, üvegcsodákig, papírmasé szobrokig, gyöngyből készült darabokig, és számtalan más kuriózumig.
Itt is szerepelnek magyar alkotók: Földi Kinga és Fülöp Fruzsina egy-egy tárgya mellett a Zsolnay egy készletét is megtekinthetjük. A The Journey of Life című tárlat kurátora ráadásul idén a világhírű filmrendező, Luca Guadagnino volt, aki az élet különböző fázisaira fűzve, egyfajta sajátos történetmesélési logikával rendszerezte a mintegy 800 tárgyat – a gyermekkortól a szerelmen át az ünneplés aktusáig és az elmúlásig. A rendkívül hatásos díszletek között bemutatott tárgyak mellett ráadásul több térben magukkal az alkotókkal is találkozhatunk, és közvetlen közelről nézhetjük meg, hogyan dolgoznak olyan luxusmárkák vésnökei, órásai, bőrdíszművesei, mint például a Cartier vagy a Lladró, sőt: beszélgethetünk is velük.
A kiállítást mindemellett a helyszínen számos workshop, illetve Velence-szerte számos kísérőesemény egészíti ki, melyek során betekintést nyerhetünk a legpatinásabb kézműves márkák kulisszái mögé – így például a Fortuny egyárába, ahol több, mint száz éve a mai napig titkos módszerrel készülnek a bámulatos textilek és tapéták.
A kiállítás önmagában egész napos program, a kísérőeseményekkel együtt pedig megér egy hosszú hétvégét – de sietni kell, mert a tárlat csak szeptember 30-ig látható!
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!