Egy nyelvszakértő megosztotta, hogy milyen hibákat követ el a legtöbb szülő, amikor a 12 és 24 hónapos kor között lévő gyermeke beszélni tanul.
Egy gyermek életében hatalmas fordulópontot jelent, amikor beszélni tanul, a szülők számára pedig valószínűleg nincs izgalmasabb, mint hallani a kicsi első szavait.
A gyerekkel való kommunikáció ebben az életszakaszban nagyon fontos, ám sok szülő nem megfelelően kezeli a helyzetet.
Egy nyelvszakértő, Moira, aki maga is édesanya, elmondta, mire érdemes figyelnie a szülőknek az 1 és 2 év közötti gyermekek esetében, ha a beszédtanulásról van szó.
Soha nem szabad azt kérni egy kisgyereknektől, hogy „Mondd ezt!” vagy „Mondd azt!”. Minél inkább megpróbálja a szülő rávenni a gyereket, annál nagyobb nyomást helyez rá, és egyre kisebb az esély arra, hogy a gyermek megszólal majd. Ráadásul a szó így kikerül az eredeti szövegkörnyezetből, ami egyáltalán nem jó.
A gyerekek hatékonyabban megtanulják a szavakat, ha kontextusba helyezik őket, mert így azok nagyobb jelentőséget kapnak.
Hasznosabb, ha inkább naponta többször is beleszövik a szülők a mondandójukba a megtanulandó szavakat.
Abba kell hagyni a gügyögést és a kisbabákhoz illő szavak használatát. Hagyni kell a kicsiket, hogy az életkoruknak megfelelő szavakat is megtanulják, de ez csak akkor működhet, ha a szülők aktívan beszélnek hozzájuk. Ha továbbra is megmarad a „bababeszéd”, azzal minden szülő hátráltatja a saját gyermeke fejlődését.
Ha egy szülő görcsösen próbál megtanítani egyetlen szót, a kisgyerek elveszti az érdeklődését a beszéd iránt az adott pillanatban. Ehelyett előnyösebb, ha úgy segít a szülő, hogy amikor a kicsi kimond egy új szót, akkor kontextusba helyezi azt, ezzel is bővítve az ismereteit.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!