A felbecsülhetetlen gazdasági és társadalmi problémákat okozó kínai népesedési politikán végre módosítanak: immár harmadik utód vállalása is lehetővé válik.
Elöregedő társadalom, fogyatkozó számú fiatalok, alacsony szülési kedv - az a nagy mértékű túlnépesedés, ami régen jellemző volt Kínára és születésszabályozással próbálták megoldani, mára már csak történelem. Az országban 1979-ben vezették be az "egykepolitikát", amely mindössze egy gyermek vállalását tette lehetővé a han kínai szülők számára. Akik ennek ellenszegültek, pénzbüntetésre, később pedig drasztikusabb következményekre: kényszerabortuszra és sterilizációra számíthattak.
Az akkori intézkedés eleinte jó hatással volt a gazdaság fellendülésére és fejlődésére, ám társadalmilag már akkor is komoly problémákat okozott, mert komoly nemi egyenlőtlenségnek ágyazott meg. A hivatalos statisztikák szerint a szabályozás óta több mint 400 millió abortuszt végeztek el és körülbelül 37 millió csecsemőt öltek meg. Mivel a család szempontjából az ideális gyermek fiú volt, ezért zömében lányok estek áldozatául a gyilkosságoknak. Mára 30 millió nő “hiányzik” a kínai társadalomból, ami társadalmi és gazdasági feszültséget okoz, többek között elősegíti a prostitúció térhódítását is.
A mostani döntéssel azt próbálják elérni, hogy útját állják a népesség elöregedésének, mivel a gyermekvállalás korlátozásának köszönhetően most a legalacsonyabb a születési szám az 1960-as évek óta: mindössze 12 millió csecsemő született a tavalyi évben, ami még a 2016-os 18 millió újszülötthöz képest is jelentős csökkenés. A termékenységi ráta 2020-ban mindössze 1,3 volt, ami drámaian elmarad a népesség pótlásához szükséges 2,1-től. Ez pedig előrevetíti a problémát: egyre kevesebb munkavégzésre alkalmas életkorú fiatal lesz, a társadalom pedig Japánhoz vagy Olaszországhoz hasonlóan elöregszik.
A helyzetet tovább nehezíti, hogy a kínai nagyvárosokban a gyermeknevelésnek drasztikusan magas költségei vannak. Yifei Li, a NYU Sanghaj szociológusa úgy véli, "az embereket nem a kétgyerekes korlátozás tartja vissza, hanem ezek a hihetetlenül magas kiadások. A lakhatás, a tanórán kívüli foglalkozások, az élelem, az utazás és minden más fizetendő összeadódik " - mondta a Reutersnek.
Ennek megoldására az állam most csökkenteni fogja a családok oktatási költségeit, növeli az adó- és lakhatási támogatást, és megerősíti a dolgozó nők jogi érdekeit. Emellett olyan törekvésről is beszámoltak, hogy szeretnének majd oktatást tartani a házasságról és szerelemről fiataloknak. Hogy ez mit jelentene pontosan, arról még nincsen hír.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!