Fehér, fekete, szürke – kétségkívül ezek a legnépszerűbb autós karosszériafényezések. Miközben az emberek többsége egyszerű közlekedési eszközként tekint az autójára, így visszafogottabb színek mellett teszi le a voksát, addig akadnak művészek, akiknek a karosszéria több négyzetméternyi lehetőséget jelent fantáziájuk szabadjára engedésére. Így születhettek meg a BMW guruló műalkotásai, a BMW Art Cars kollekció tagjai.
Minden 1975-ben kezdődött, amikor Hervé Poulain igazán egyedivé szerette volna varázsolni a versenyautóját. A francia autóversenyző barátját, Alexander Caldert bízta meg a munkával, aki teljesen egyedi szín- és formavilágot álmodott meg a sportautós körben legendásnak számító BMW 3.0 CSL modell számára. A szobrász életének egyik utolsó alkotása volt ez az egyedi jármű, mely egyben a BMW Art Cars kollekció első tagjává vált, és a Le Mans-i 24 órás versenyen is rajthoz állt.
Az azóta eltelt időben számos világhírű művész alkotott meg és formált saját képére egy-egy BMW-t, így a kollekció ma már 19 tagúvá bővült. A guruló műalkotások egytől egyig a művészet, a dizájn és a technológia kulturális, illetve történelmi fejlődését tükrözik. A részt vevő művészek között ott van Frank Stella, Jeff Koons, vagy éppen Cao Fei is.
A rajongók többségének viszont valószínűleg Andy Warhol alkotása jelenti az etalont. A sorban a negyedik BMW Art Car 1979-ben készült el, kevesebb, mint fél óra alatt! Mint azt a világhírű képzőművész egy későbbi interjúban elmondta, rendkívüli munkatempójával az alkotás üzenetét kívánta nyomatékosítani:
„Arra törekedtem, hogy munkámmal visszaadjam a sebesség élményét, hiszen amikor egy autó gyorsan megy, a vonalak és a színek is elmosódnak” – fogalmazott Andy Warhol.
Ugyan kétségkívül a közlekedés leglátványosabb szereplőivé váltak volna, a BMW Art Cars kollekció tagjait nem tömegtermelésre szánták – ellentétben egy merőben új irányzat, a Forwardizmus jegyében készülő modellekkel. A kifejezés a jövő idő előtti meglátásában és megtapasztalásában rejlő örömre utal. E merőben új stílus koncepciója, hogy folyamatosan megkérdőjelezzük és vitatjuk a megszokott konvenciókat, hogy ezáltal a lehető legjobb élményeket éljük át és egy jobb jövőt teremtsünk. A Forwardizmus első képviselője a tisztán elektromos BMW i7, amely december folyamán jelenik meg a magyar márkakereskedésekben.
Hamarosan tehát akár te is találkozhatsz egy-egy igazi guruló műalkotással hazánk útjain. Nem lesznek annyira színesek, mint Andy Warhol legendás BMW M1-e, de letisztultságukat merész innovációkkal vegyítve mindenképp kiemelkednek majd a szürke (vagy éppen fehér és fekete) hétköznapokból.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!