A karácsony körüli időszak nem azt jelenti, hogy feltétlenül önfeledten boldogok vagyunk.
A karácsonyi hangulat technikailag nem is érzelem. De akkor mi is az pontosan? A szakértők elárulják, miért nem tudjuk magunkat olyan egyszerűen elengedni, ha az ünnepekről van szó.
Patricia Riddell, a Readingi Egyetem pszichológiai iskolájának idegtudományi professzora szerint a karácsonyi érzés nem egy egyszerű érzelem, hanem egy kombináció. Elárulta, hogy a karácsonykor érzett boldogság, meglepetés, csodálat és szeretet egyszerre szabadít fel dopamint (a jutalom molekulát) és oxitocint (azt a hormont, amely miatt kötődünk a hozzánk közel álló emberekhez).
Ridell azonban hozzátette, hogy a várakozás csalódáshoz vezethet sokszor. Az agyunk nem azt méri fel, hogy mennyire vagyunk boldogok, hanem a különbséget aközött, hogy mennyire vártuk, hogy boldogok leszünk, és mennyire vagyunk azok valójában. Ha túlságosan várjuk a karácsonyt, akkor megemeljük a boldogsággal kapcsolatos elvárásainkat, és ezért kevésbé érezzük magunkat jól, mint amire számítottunk.
Krystine Batcho szerint szintén az a helyzet, hogy gyermekkori tapasztalataink alapján a karácsony irreális elvárásokat szerzett a mitikus elképzelésekkel kapcsolatban:
Felnőttként tudjuk, hogy soha többé nem élvezhetjük ezeket a csodás érzéseket és hiedelmeket... Nem meglepő tehát, hogy sokan csalódottak, amikor nem tapasztalják meg a karácsony ígéretének beteljesülését.
Mit tehetünk? Megpróbálhatjuk a lehető legjobban elengedni az elvárásokat, és élvezni az adott pillanatot, amit az élet ad nekünk. Emellett pedig karácsonykor lehetőséget kapunk arra, hogy még inkább kifejezzük a szeretetünket a családunknak és a barátainknak.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!