Mintha csak egy mesekönyvből építették volna ezeket a házakat. És tényleg!
Aszimmetrikus ablakok, hullámzó tetők, kőből rakott falak. Mindenki fejében él egy mesebeli házikó képe az erdő közepén. Valószínűleg Andersen vagy a Grimm testvérek korában sok épület nagyon is hasonlított ezekre a mesebeli házakra, de az 1920-as évektől külön építészeti irányzat is kialakult, ami ilyen stílusú házakat eredményezett. Íme néhány közülük!
Bár ezt a Beverly Hills-i otthont hivatalosan Spadena-háznak hívják, informális neve, a Boszorkányház azonban megfelelőbbnek tűnik. Az otthont Harry Oliver, egy hollywoodi művészeti igazgató tervezte.
Ha a ferde tető, a kőhomlokzat és a furcsa formájú ablak önmagában nem tette volna olyanná ezt az otthont, mintha egyenesen egy gyerekkönyvből került volna ki, akkor a kis tavacska előtte garantálja. A Lawrence Joseph, egy volt Disney-stúdióművész által tervezett ház egyike a Los Angeles-i Hobbit hazáknak Culver City-ben.
Az új-zélandi Matamatában nem kell sokat keresgélni, hogy példákat találjunk a mesekönyv-építészetre. Itt, a Hobbit-trilógia helyszínén, a látogatók vezetett túrákat tehetnek a kitalált Shire-ben, ahol közelről is megnézhetik a hobbit otthonokat.
Mikor a „Het Klokhuis” című holland gyermektévéműsor 20. évfordulóján arra kérték a műsorért rajongó gyerekeket, hogy tervezzék meg álmaik otthonát, ez a ház lett az eredménye. A Hollandiában található, rózsaszín, tortaszerű ház csúszdával, játszótérrel és rengeteg rendezvénnyel várja a gyerekeket.
A Langenstein-i barlanglakások néven ismert otthonokat 1855 és 1858 között kézzel faragták a homokkő falakba. A tíz családi ház közül, öt ma is látogatható.
A ház sárga ajtaja és ablakkeretei, nádtetője és ferde szerkezete kicsit ingadozva áll Cambridgeshire-i határban. A Kanári-házként ismert otthonról azt feltételezik, hogy 1750 körül épült.
A San Francisco külvárosában található, színes amőbaszerű otthont a The Flintstones rajzfilmsorozat ihlette. Odakint dinoszauruszok és a televíziós műsor által ihletett egyéb dekoráció fogadja a vendégeket.
Bár technikailag nem egy ház, ez a 20 méteres gomba alakú szerkezet minden bizonnyal úgy néz ki, mintha valaki mesebeli lakhelye lenne. Az ingatlan valójában Katie Bethune-Leamen művész műterme.
Ha nem utaznál sokat egy mesebeli házért, irány Dobogókő, ahol a Makovecz Imre által tervezett Síház, amit vendéglővé alakítottak, mesebeli élményt nyújt kívülről, belülről. Az organikus építészet kimagasló alkotása.
Kós Károly épületei mind egy kicsit mesebeliek, de a mai Romániában, a Szilágy megyei Sztána határában található Varjúvárról ez még inkább elmondható. A magyar építész eredetileg nyaralónak építette magának, később kétszintes családi házra bővítette a tornyocskás, kővel kirakott kastélyszerű épületet.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!