Funkcionalitás, kényelem, formabontó design, az amerikai modernizmus klasszikusai, és mind az, ami megtestesíti a Vitra design birodalmát! Íme 7+1 érdekesség, amit talán még nem tudtál a Vitráról!
A Vitra története 1950-ben kezdődött a németországi Weil am Rhein-ban, amikor Willi és Erika Fehlbaum megalapították közös vállalkozásukat, amely akkor még üzletek berendezésével foglalkozott, és a ma ismert Vitra Design elődje volt. A sorsfordító pillanat 1953-ban jött el, amikor Willi Fehlbaum első amerikai útja során, New Yorkban, megismerte Charles és Ray Eames bútorait. Willi az üzleti lehetőség mellett azonnal beleszeretett az izgalmas darabokba és ezzel elkezdődött a cég bútorgyártással és kereskedelemmel való története, amely elhozta számunkra a designtörténelem legikonikusabb darabjait.
#1 A Vitra márkanevet az egykori cégük tevékenysége inspirálta, amikor gyakran használtak vitrineket az üzletek berendezéséhez.
#2 A Herman Miller vállalattól 1957-ben vásárolták meg az Eames bútorok terjesztési jogát, amely lehetővé tette számukra, hogy elindítsák a márka forgalmazását az európai piacon.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
#3 Az Eames bútorok mellett bemutatták George Nelson, a Herman Miller vezetőtervezőjének munkáit, illetve Isamu Noguchi amerikai művész ikonikus dohányzó asztalát is.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
#4 1960-ban dobták piacra Verner Pantone formabontó, teljesen műanyagból készített, egy darabban kiöntött Pantone székét.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
#5 1981-ben hatalmas tűz ütött ki a gyár egyik épületben, amelynek nagy része odaveszett. Ekkor már a Fehlbaum házaspár fiai vezették a céget, akiknek sikerült pozitív irányba fordítaniuk a katasztrófát: újjáépítették a központot és ezzel létrehozták a Vitra Campust, ahol fiatal, progresszív tervezők munkáinak bemutatását vizionálták. Ilyen például a Zaha Hadid által tervezett tűzoltóállomás épülete, amelyet eredetileg a tragikus esemény miatt szerettek volna megépíteni, de ma már kiállítótérként és rendezvényhelyszínként funkcionál. Ez volt Zaha Hadid első megvalósult komplex épületegyüttese.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
#6 A világ vezető desigmúzeumai között jegyzett Vitra Design Múzeum tervezését Frank Gehry építészre bízták 1989-ben.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
#7 A Vitra Campus egyik legizgalmasabb épülete a VitraHaus, amely 2010-ben épült meg Jacques Herzog és Pierre de Mueron építészek tervei alapján. Az épület a Vitra tárgyainak bemutató helyéül szolgál, ahol az emberek testközelből ismerhetik meg és próbálhatják ki az ikonikus darabokat. Ebben a szellemben tervezték meg a végső formát, amelyben nyeregtetős házak vannak elnyújtva, egymásba ágyazva, elöl óriási ablakokkal ellátva, így tökéletesen alkalmasak a lakberendezési tárgyak bemutatására.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
+ 1 Charles és Ray Eames leghíresebb bútor darabja, a Lounge Chair (1956), amelyet a Vitra mai napig forgalmaz. Emellett több mint 11 filmben és sorozatban, többek között az Iron Man, a Tony Stark lakása, a Vasárnap New York-ban című mozifilmekben, vagy a Dr House és Gossip Girl című sorozatokban is kiszúrhatták a rajongók.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!