Webshop
KERESÉS AZ ELLE CIKKEI KÖZÖTT

Írd be a keresett kifejezést (Min. 3 karakter)

Irány a VHS-korszak!

Két órára ismét a ’90-es években jártunk

2022. május 24.

3 perc olvasás

Borda Réka

budapest hosszúlépés. járunk? vörösmarty teret akvárium klubnál nemzeti színház tilos
Két órára ismét a ’90-es években jártunk
© Hosszúlépés. Járunk?

Vajon melyik világsztár nevével forrt össze a rendszerváltás? És milyen kultikus események köthetők Budapest utcáihoz? Egy röpke két órás séta során mindent megtudhatunk a kilencvenes évekről!


A Hosszúlépés. Járunk? csapatából Kiss Ádám és segítője vár minket a Mikszáth Kálmán téri Tilos a Tilos előtt. Hamar kiderül, hogy nem véletlenül esett erre a helyszínre a választás, hiszen az étterem a kilencvenes évek elejének kultikus találkozási pontja volt, ami ontotta magából a bulikat. 

séta a városban
Hosszúlépés. Járunk?/Kéri Gáspár

Az akkor még Tilos az Á-ként ismert pub fogadta például az itthon korábban tiltott Frank Zappát is közvetlevül a rendszerváltás után, falát pedig egy már-már műemléki státuszú, 360 fokos New York-i utcaképet ábrázoló falfestmény borította, amelyet még most, egy frissen sült pizza és egy újhullámos kávé társaságában is megcsodálhatunk.

Innen haladunk tovább a Kálvin téri aluljáróba, majd a Bástya utcába, ahol a korszak népjóléti intézkedéseiről, a szervezett bűnözéséről és a szexiparról is szó esik. Nem véletlen, hogy ezen a ponton több járókelő is meg-megáll, hogy belehallgasson túravezetőnk előadásába, aki még egy túlfűtött kazettát is felmutat illusztrációként.

kálvin tér
Hosszúlépés. Járunk?/Kéri Gáspár

Ezután a Sörház utca és a korabéli közéleti viszonyok után a Váci Utca Centernél találjuk magunkat, ahol a fogyasztói kultúra építészeti szokásaival is megismerkedünk, miközben olyan nevek és kifejezések hangzanak el, mint a business architecture, Finta László és Makovecz Imre.

váci utca center
Hosszúlépés. Járunk?/Kéri Gáspár

És ha már kilencvenes évek: természetesen nem maradhat ki a felhozatalból az első McDonald’s helyszíne sem az Aranykéz utcában, amihez egy hírhedt robbantás is köthető, de a kulturális színtérről, például egy emlékezetes irodalmi estről is megemlékezünk.

aranykéz utca
Hosszúlépés. Járunk?/Kéri Gáspár

Utunk során a Vörösmarty teret, a fellendülő popipar centrumát érintjük, valamint az alternatív turista célpontot, az Erzsébet téri Jacko emlékfát is érintjük, mígnem az Akvárium klubnál találjuk magunkat, ahol azt is megtudjuk, hogy majdnem a téren épült fel a Nemzeti Színház. Milyen szerencse, hogy nem így történt, hiszen most számos fiatal élvezheti a napsütést a felettünk elnyúló zöld placcon.

Hosszúlépés. Járunk?/Kéri Gáspár

Az Álmainkban Ausztria visszainteget séta a kilencvenes évek lázában égők kincsesbányája, ahol teljes betekintést kaphatunk a korszakba. Annak is kiváló csemege, aki nosztalgiázni szeretne Budapest kultikus helyszínein, és azoknak is, akik bár később születtek, szívesen elmerülnének a VHS-éra rejtelmeiben. 

Neked ajánljuk

A ROVAT LEGNÉPSZERŰBB CIKKEI

A Feng Shui...
1

A Feng Shui szerint tilos ezzel a tárggyal egy szobában aludni

2024.10.09. 2 perc olvasás

A Feng Shui szerint tilos ezzel a tárggyal egy szobában aludni

Padlócsere h...
2

Padlócsere helyett ez a 2026-os trend leváltja a vinilt és a lamináltat

2025.10.17. 4 perc olvasás

Padlócsere helyett ez a 2026-os trend leváltja a vinilt és a lamináltat

A csempe a m...
3

A csempe a múlté, luxustrend váltja, ami meglehetősen olcsó

2024.04.30. 2 perc olvasás

A csempe a múlté, luxustrend váltja, ami meglehetősen olcsó

A konyhaszig...
4

A konyhaszigetnek leáldozott, ezt akarja mindenki a konyhába

2024.10.25. 1 perc olvasás

A konyhaszigetnek leáldozott, ezt akarja mindenki a konyhába

6 meglepő tá...
5

6 meglepő tárgy az otthonodban, amitől beteg lehetsz

2023.03.26. 3 perc olvasás

6 meglepő tárgy az otthonodban, amitől beteg lehetsz

Sokkal boldo...
6

Sokkal boldogabbak azok az emberek, akiknek ez a 3 dolog megtalálható az otthonukban

2024.07.31. 2 perc olvasás

Sokkal boldogabbak azok az emberek, akiknek ez a 3 dolog megtalálható az otthonukban

Ezek is érdekelhetnek

3 színházi e...

3 színházi előadás, amire érdemes jegyet váltani októberben

2025.10.15. 3 perc olvasás

bemutatók

Izgalmas ősz...

Izgalmas őszi kiállítások Budapesten: elegancia, csend és emlékezés

2025.10.12. 4 perc olvasás

6 új étterem...

6 új étterem Budapesten, amit érdemes kipróbálni ősszel

2025.10.10. 5 perc olvasás

GASZTRO-TIPP

Dizájnvásár,...

Dizájnvásár, halfesztivál, túrázás – színes hétvége Budapesten és vidéken

2025.10.10. 7 perc olvasás

programajánló

Az avar nem...

Az avar nem ellenség: itt a válasz, ezért tilos összeszedni az udvarodba hulló faleveleket

2025.10.09. 4 perc olvasás

Autumn

A matcha dia...

A matcha diadala – ezeken a budapesti helyeken a legfinomabb

2025.10.05. 3 perc olvasás

kávé helyett

Programözön...

Programözön október első hétvégéjén: könyvtől a vörösborig, vágtától a világzenéig

2025.10.03. 8 perc olvasás

hétvége

Budapesten f...

Budapesten falatozott a Trónok harca sztárja – mutatjuk, hol tűnt fel – FOTÓ!

2025.09.24. 2 perc olvasás

Elcsípve

Figyelem

Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!

Még nem múltam el 18 éves