Webshop
KERESÉS AZ ELLE CIKKEI KÖZÖTT

Írd be a keresett kifejezést (Min. 3 karakter)

csúcskísérlet

Érzékek és érzelmek – és mindaz, ami az olasz designt világszínvonalúvá teszi

2025. február 14.

4 perc olvasás

design magyar design Italian Design Day Campana fivérek
Érzékek és érzelmek – és mindaz, ami az olasz designt világszínvonalúvá teszi
© Fotó: Bob Wolfenson

2025. február 12-én kilencedik alkalommal ünnepelték világszerte és Budapesten is az Italian Design Dayt (IDD), amelynek idei témája ez volt: „Egyenlőtlenségek – A design egy jobb élet szolgálatában”. 


A rendezvény célja a design szerepének bemutatása az egyenlőtlenségek csökkentésében és az életminőség javításában, összhangban a Milánói Triennale 2025 központi gondolatával.

A budapesti esemény az Olasz Nagykövetség, az Olasz Külkereskedelmi Intézet (ITA) és az Olasz Kultúrintézet szervezésében valósult meg, és két fő programból állt. Az első részben levetítették a „We The Others” című dokumentumfilmet, amely a Campana fivérek munkásságát mutatja be. A vetítést a film egyik szerzője és az idei év olasz „design nagykövete”, Maria Cristina Didero nyitotta meg. A film olyan kulcstémákat érintett, mint a fenntarthatóság, a társadalmi felelősségvállalás és a mindenki számára elérhető design, amelyek az IDD idei tematikájához is szorosan kapcsolódnak.

Fotó press

Kerekasztal

A második programrészben egy kerekasztal-beszélgetés zajlott három neves hazai szakértő – Osvárt Judit (ELLE Decoration Magyarország főszerkesztője), Mári Andrea (a Code Showroom alapítója) és Szőke Hajnalka (a Lakberendezők Országos Szövetségének tervező tagja) – részvételével. A beszélgetés során olyan témák kerültek elő, mint a design életminőségre gyakorolt hatása, a fenntarthatóság, a fiatal tervezők lehetőségei és az olasz design magyarországi fogadtatása.

A résztvevők kiemelték, hogy a hazai designerek identitáskeresése nem elég bátor és őszinte, illetve szintén akadályozza a nemzetközi szerepléseket a hazai gyenge gyártókapacitás és általában az ipar állapota. Emellett szó esett a demokratikus design problémájáról, a vintage illetve márkás design termékek felújított így elérhetőbb áron megszerezhető termékeiről. Ami az olasz designt illeti mindhárom megszólaló kiemelte az öröm és az érzékekre való hatás erősségét, azt a bátorságot ami hozzáértéssel és szorgalommal párosul az olasz design esetében – nem is beszélve arról a szintetizálásról, amibe a gyerekkori élmények, a művészetek és az építészet éppúgy beletartozik, mint a technológiai innovációk.

Fotó press

Irány Milánó

Az esemény során kiemelt szerepet kapott a Salone del Mobile 2025, a világ egyik legfontosabb bútordesign szakvására, amelyre idén április 8-13. között kerül sor Milánóban. Az olasz bútorexport egyre nagyobb teret nyer Magyarországon: 2023-ban 54,6 millió eurós forgalommal az 5. helyre lépett elő, amelyet elsősorban az ülőbútorok, világítástechnikai termékek és bútorkiegészítők iránti növekvő kereslet generált.

Az Italian Design Day 2025 budapesti rendezvénye ismét bizonyította, hogy az olasz design nem csupán esztétikai értéket képvisel, hanem társadalmi és gazdasági szerepe is kiemelkedő a fenntartható fejlődés és az innováció területén.

We The Others – Dokumentumfilm a Campana fivérek munkásságáról

A We The Others című dokumentumfilm a világhírű brazil designerek, Fernando és Humberto Campana munkásságát és életét mutatja be, a Campana Stúdió fennállásának 40. évfordulója alkalmából. A Maria Cristina Didero és Francesca Molteni rendezte alkotás az 1984-es kezdetektől napjainkig követi a testvérek pályafutását, kiemelve nemcsak a formabontó designt, hanem társadalmi kezdeményezéseiket is.

A filmben interjúk láthatók kurátorokkal, galériatulajdonosokkal és dizájn szakértőkkel, köztük a MoMA, a Centre Pompidou és a SaloneSatellite vezetőivel. A testvérek karrierjük során olyan neves márkákkal dolgoztak együtt, mint az Edra vagy a Louis Vuitton, és munkájuk világszerte nagy hatással volt a kortárs designra.

A dokumentumfilm különös figyelmet szentel a Campana Parknak, amely egy új, fenntartható projekt Brotasban, a testvérek szülővárosában. A parkban 20 000 faültetés és zöld pavilonok építése zajlik, helyi anyagok, például bambusz, eukaliptusz és természetes rostok felhasználásával. A park 2024 júniusában nyílt meg a nyilvánosság előtt, és a testvérek örökségének egyik legfontosabb részeként tartják számon.

Fotó press

A We The Others nem csupán a Campana testvérek ikonikus dizájn munkáit mutatja be, hanem azt is, hogyan használják a kézművességet és a kreativitást társadalmi változások előmozdítására. A film a design erejét ünnepli, amely képes formálni a világot és hosszú távon hatással lenni az emberek életére.



Neked ajánljuk

Figyelem

Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!

Még nem múltam el 18 éves