A kortárs új absztrakció egyik legfiatalabb hazai képviselője, aki az organikus nonfiguratív formák asszociációs lehetőségeit kutatja. Alkotói tevékenysége kiterjed a festészetre, grafikára és kerámiaobjektek készítésére.
Mira Csobánkán élő és alkotó művész. 2016-ban diplomázott a Magyar Képzőművészeti Egyetem képgrafika szakán, mestere Lengyel András volt. 2015-ben Erasmus ösztöndíjjal a müncheni Akademie der Bildenden Künste hallgatója volt Pia Fries osztályában, itt ismerkedett meg a kerámia használatával.
Művészete a szürrealizmus és a pop art esztétikai világát idézi meg, ahol a játékos, olykor szeszélyes elemek a modern vizuális kultúra kritikai megközelítésével fonódnak össze. Az utóbbi években egyre inkább a kerámia felé fordult, és műfaji kísérletezései révén térbeli szobrai mellett egyre nagyobb hangsúlyt kapnak reliefkompozíciói, amelyek a sík és a háromdimenziós tér között egyensúlyoznak. A kerámia mellett akrilfestékkel, textillel és olajpasztellel is dolgozik.
A korábbi munkáira jellemző organikus absztrakciótól fokozatosan eltávolodva új művészi világot teremtett, amelyben a felnagyított képregény-miniatúrák, mitológiai ábrázolások, az rpg-k és fantasyk világa és a japán fametszetek vizuális nyelve keveredik az eszképizmus jegyében. Munkáiban a mitológiai és a digitális popkultúra hatásai összefonódnak, sajátos narratívát teremtve.
Mira számára a történetmesélés mindig szimbolikus alakok és motívumok révén valósul meg. Az utóbbi évek nemzetközi kiállításain egyre inkább az alternatív valóságok és helyzetek ábrázolására helyezte a hangsúlyt, amelyek játékos és önkritikus eszközként szolgálnak számára a társas viszonyok és az őt körülvevő világ emberi kapcsolatrendszereinek vizsgálatára.
Díjai:
2017 – II. National Ceramics quadriennálé kreatív ösztöndíja
2015 – Esterházy Művészeti Díj
2014 – Erasmus ösztöndíj
2014 – A váci Litográfiai Műhely alkotói ösztöndíja
Részt vett számos csoportos kiállításon Magyarországon múzeumokban és nonprofit kiállítóterekben, például a Magyar Nemzeti Múzeumban, a debreceni MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központban az „Ezek a legszebb éveink?”, a Ludwig Múzeum „Cukiság Faktor” és a „Női Kvóta II.” gyűjteményes kiállításán; és külföldön a Künstlerhaus KM Grazban az „Abstract Hungary”-n, a „Chronicles V” csoportos kiállításon Königliche Porzellan-Manufaktur Berlinben; a Collegium Hungaricum Wienben és a Collegium Hungaricum Berlinben.
Fontosabb egyéni kiállításai Magyarországon: „Unseen Creatures” 2018, Art+Text Budapest; „Treasure Hunt”; ArtKartell, Budapest; „Don’t Forget to Look At The Stars” 2025 Einspach & Czapolai Fine Art, Budapest; és külföldön: 2018 „Ceramics” Susan Boutwell Galerie, München; „Chambers of Melting Sweets”, 2022, L21 Palma, Mallorca; „Sugar Rush”, 2022, Galerie Droste, Düsseldorf „Calm Before The Storm”, 2023, L21 Barcelona.
Főbb nemzetközi vásárok: 2021, 2022 és 2023, ARCO Madrid; 2022, Enter Art Fair, Koppenhága; 2024, CAN Art Fair Ibiza; 2021, Untitled, Miami; 2017, Vienna Contemporary.
Művei köz- és alapítványi gyűjteményekben: Janus Pannonius Múzeum, Pécs; Ludwig Múzeum Budapest; Esterházy/Now Contemporary gyűjteménye.
Weboldal
Instagram