A születési sorrend valóban befolyásolhatja a személyiséget?
Tudományos körökben már régóta foglalkoznak a születési sorrend kérdésével, egyes kutatások szerint például az ún. szendvicsgyerekek középső gyermek szindrómában szenvedhetnek, ami azt jelenti, hogy gyakran közvetítő szerepet töltenek be a testvéreik vagy akár a szüleik között. Egy új tanulmány szerint pedig a testvérek nélkül gyerekek láthatóan fogékonyabbak lehetnek a mentális betegségekre.
A friss kutatás eredményeinek tanúsága szerint a születési sorrend valóban hatással lehet a mentális egészségre. A vizsgálatok során 182000 2009 és 2016 között született amerikai gyermek adatait értékelték, és azt találták, hogy az egykék esetében 42 százalékkal magasabb a szorongásos zavarok kialakulásának kockázata, mint azok esetében, akik testvérekkel nőttek fel, és nem elsőszülöttek.
Az elsőszülött kérdés viszont kardinális, ugyanis a kutatás szerint esetükben 48 százalékkal lehet magasabb a mentális betegségek kialakulásának esélye, mint a második, harmadik vagy később született gyerekek esetében. A vizsgálatok alapján a szakértők arra is rájöttek, hogy az egykék esetében 38 százalékkal nagyobb a depresszióra való hajlam, míg az elsőszülöttek esetében alig kevesebb, 35 százalék.
A tanulmány szerzői egyelőre semmiféle hipotézissel nem álltak elő, miért olyan magas a mentális betegségekre való hajlam aránya az egykék és elsőszülöttek körében, valamint kiemelték, még nincs rá bizonyíték, hogy ezek a szorongásos zavarok valóban kialakulnak-e felnőttkorban. Mindazonáltal figyelemreméltó a tény, hogy a fiatalabb testvérek – legalábbis gyerekkorukban – átlagosan egészségesebbnek tűnnek mentális, mint az idősebb testvéreik.
(via)
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!