Az érzelmek kifejezése nem könnyű feladat a gyerekek számára sem.
Az erős szülő-gyermek kapcsolat kulcsa a kommunikáció. Néha azonban a gyerekek nehezen tudják magukat világosan és érthetően kifejezni. Fontos, hogy felismerjük a jeleket, amelyek megmutatják, ha küzdenek az érzelmeikkel.
Ez kamaszkorban különösen jellemző, de mégsem szabad teljes mértékben figyelmen kívül hagynunk. Ha a gyermeked bezárkózik vagy nem hajlandó részt venni a beszélgetésekben, akkor lehet, hogy túlterheltnek vagy félreértettnek érzi magát. A visszahúzódás annak a jele lehet, hogy nem tudja, hogyan fejezze ki az érzéseit, vagy hogy úgy érzi nem figyelnek rá.
Amikor a gyermeked szinte mindig egyszavas vagy rövid, nem részletes válaszokat ad, az azt jelezheti, hogy nem tudja megfogalmazni, mi jár a fejében. Ez frusztrációra vagy a hatékony kommunikáció képességébe vetett bizalom hiányára utalhat. Mit tehetsz? Empátiával kell felé fordulnod, és bár erőltetni nem kell, de biztosítanod kell a gyermeked arról, hogy te bármikor szívesen meghallgatod.
Ha a gyermeked láthatóan ideges vagy frusztrált, amikor megpróbálja kifejezni magát, az azt jelentheti, hogy nincsenek meg a megfelelő szavak az érzelmei közléséhez. Ennek több oka is lehet, de mindenképpen fontos beszélni róla. Ez a frusztráció düh vagy ingerültség formájában jelentkezhet, ha a gyermek úgy érzi, hogy félreértik a felnőttek.
A szemkontaktus kerülése finom jele lehet annak, hogy gyermeked nehezen tudja kifejezni magát. Arról is szó lehet, hogy kényelmetlenül érzi magát az adott szituációban, és mielőbb menekülni szeretne. Megnyílni azonban nem tud.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!