Webshop
KERESÉS AZ ELLE CIKKEI KÖZÖTT

Írd be a keresett kifejezést (Min. 3 karakter)

A globalizált világ ünnepe – Kínában és Egyiptomban így zajlik a karácsony

2024. december 18.

7 perc olvasás

Bedike Barbara

ünnepek karácsony karácsony külföldön ELLE Festive
A globalizált világ ünnepe – Kínában és Egyiptomban így zajlik a karácsony
© Pexels

A kereszténység központi ünnepeként a karácsony Jézus Krisztus születésének állít emléket. Az évszázadok során azonban fokozatosan túllépett a vallási kereteken, és egy olyan kulturális eseménnyé nőtte ki magát, amelyet számos különböző hitrendszerű és hátterű ember is szívesen megünnepel.


Egy kínai és egyiptomi lány mesél arról, miként ünnepli a karácsonyt a saját hazájában. 

Ahol a karácsony inkább a szórakozásról szól 

Sara Jane Ho Hongkongban nőtt fel, amely akkoriban még brit gyarmat volt, így a családja mind a kínai, mind a brit ünnepeket megtartotta. „Hongkong mindig is különleges hely volt. Ebben a kétkultúrájú közegben lehetőségünk volt mindkét oldal előnyeit kiélvezni. A karácsony hatalmas esemény volt nálunk. Édesanyám minden évben nagy karácsonyi partit rendezett a barátoknak és a családnak. Mindenki hozott valamit, és a karácsonyfa alatt rengeteg ajándék gyűlt össze. Csodás volt! Napokkal előtte megindult a sütés-főzés, hogy a nagy napra minden tökéletes legyen. Mi, gyerekek mindig megdézsmáltunk valamit, a kedvencem a friss garnélarákos pirítós volt. A legkedvesebb emlékem azonban az, amikor a szüleimmel feldíszítettük a fát, és karácsony másnapján kinyitottuk az ajándékokat – meséli Sara, aki nemzetközi protokollszakértőként a Viselkedj rendesen című Netflix-sorozatot jegyzi, jelenleg pedig saját vállalkozásán dolgozik, és egy, a hagyományos kínai gyógyászatra épülő szépségmárkát készül piacra dobni. – Sajnos édesanyám 21 éves koromban elhunyt, a mostohaanyámat nem igazán érdekelte a karácsony, így többé nem voltak nagy partik a házunkban. Én Los Angeles és Hongkong között osztom meg az időmet, és igyekszem továbbvinni a hagyományt, ezért az idén is lesz nagy karácsonyi összejövetel a barátoknak és a családnak.” 

Sara Jane Ho (Fotó: ELLE Festive) 

Sara kiemeli, hogy a karácsony náluk semmilyen szinten nem kötődik a valláshoz, mivel a kínai emberek nem keresztények. Ennek legfőbb oka, hogy a Kínai Népköztársaság hivatalosan ateista állam, ezért a vallásgyakorlást a kormány nagyon szigorú ellenőrzés alatt tartja. „Számunkra a karácsony inkább a szórakozásról szól, hasonló a Valentin-naphoz vagy a farsanghoz. Ez egy könnyed nap, amikor elmegyünk találkozni és szórakozni a barátokkal, nem úgy, mint Nyugaton, ahol a családok szeretik meghitt hangulatban otthon tölteni az ünnepet. Kínában az idősebb generációt nem érdekli a karácsony, az én generációm (Y) és a nálam fiatalabbak tartják meg ezt az ünnepet. És hogy miért alakult ez így? Azért, mert ezeknek a fiataloknak lehetőségük volt külföldön – Ausztráliában, az Egyesült Államokban, Kanadában vagy Angliában – tanulni, és megtapasztalni a karácsony hangulatát, így miután hazatértek, folytatni akarták ezt a hagyományt. A külföldön tanulás luxusát persze csak a társadalom egy kis része engedheti meg magának, ezért valójában keveseknek fontos ez.

Én a Harvard Business Schoolra jártam Bostonban, és emlékszem, hogy a kínai csoporttársaim mennyire el voltak ragadtatva a karácsony varázsától.

Sara Jane Ho (Fotó: ELLE Festive) 

Sokan Lappföldre utaznak 

Egész decemberben szóltak a karácsonyi dalok, folyamatosan vetítették az Igazából szerelem című filmet, mindenki ajándékok után kutatott a boltokban, a város főterén ott állt a karácsonyfa, az emberek nyüzsögtek a karácsonyi vásáron, és ünnepi partik voltak egész hónapban. Az év egyik legszórakoztatóbb időszaka volt ez, amely vidámságot hozott az amúgy sötét télbe, és feldobta a diákokat, ezért is gondolják azt sokan, hogy egy kis részét hazaviszik ennek az érzésnek. A kínai újév általában öt héttel karácsony utánra esik, így a karácsony egyfajta bemelegítés is az igazán fontos, családközpontú ünnepünkre – mondja Sara, majd számos érdekességet is megoszt velünk. – Kevéssé ismert tény, hogy Kínában van egy város, Yiwu, ahol egész évben karácsony van. Ott több mint 600 »karácsonygyár« működik, ezekben készül a világ valamennyi ünnepi díszének 60 százaléka.

A nyugati ismerőseim azon is rendre meglepődnek, hogy a december 24-e nálunk hasonló a Black Fridayhez. Míg Nyugaton a szenteste az ajándékozásról, addig Kínában a vásárlásról szól.

Szintén kevesen tudják, hogy az év ezen időszakában a gazdag kínaiak imádnák Lappföldre látogatni. Míg a nyugati emberek számára ez egy misztikus hely, ahol a Mikulás az év nagy részét tölti, addig a tehetős honfitársaim számára ez a legelitebb téli úti cél. Ez annak köszönhető, hogy Hszi Csin-ping 2010-ben, akkor még a Kínai Népköztársaság alelnökeként ellátogatott Rovaniemibe, ahol a Mikulással is találkozott. Mióta megjelent a fotó Hszi Csin-pingről – aki Kínában a legnagyobb influencernek számít – és a Mikulásról, azóta a gazdagok minden karácsonykor az északi sarkkör felé veszik az irányt.”

Egy ünnep, ami a kölcsönös tiszeleten alapul

Suzanne Mokhtar hazájában, Egyiptomban, ahol a kopt ortodox keresztény közösség a lakosság tíz százalékát teszi ki, a karácsony különleges és mély jelentőséggel bír. Az ünnep túlmutat a vallás határain, hiszen sok muszlim is részt vesz benne, ezzel is hangsúlyozva az összetartozást és a kölcsönös tiszteletet. Suzanne Mokhtar és családja is muszlimok, de minden évben nagy hévvel vetik bele magukat a karácsonyi ünnepekbe.

Suzanne Mokhtar (Fotó: ELLE Festive) 

„Egyiptomban az emberek kifejezetten szeretik a karácsonyt. December környékén az utcák és a házak ünnepi fényekbe és díszekbe borulnak, sorra nyílnak a karácsonyi vásárok Kairó-szerte. A karácsonyt gyerekkorom óta ünnepeljük a keresztény barátainkkal, a családommal mi is szeretjük az évnek ezen időszakát. Mióta megszületett az első gyerekem, még komolyabban veszem ezt az ünnepet, és a karácsonyi partik nálunk is hagyománnyá váltak. Az egész házat feldíszítjük, felállítjuk a karácsonyfát, mindenkinek beszerezzük az ajándékokat, és két héttel karácsony előtt elkezdünk sütni a gyerekekkel. Ők brit iskolába járnak, ahol szintén vannak karácsonyi vásárok és ünnepségek egész decemberben. Ez egy szép időszaka az évnek, amikor az emberek kifejezik egymás iránti szeretetüket és megbecsülésüket. Fontos volt számomra megtanítani a gyerekeimnek, hogy nem csak a saját vallásunkhoz kapcsolódó dolgokat ünnepeljük.

Egy ország vagyunk, muszlimok és keresztények, még ha ők kisebbségben is vannak, fontos, hogy összejöjjünk és részt vegyünk egymás életében.

Ramadán alatt például a keresztény barátaink jönnek át hozzánk iftarra (esti étkezés, amivel a muszlimok napnyugtakor megtörik a böjtöt – a szerk.), míg karácsonykor mi csatlakozunk hozzájuk vacsorára – meséli Suzanne Mokhtar, okleveles szakács és cukrász, akinek volt főzőműsora egy tévécsatornán, és számos főzőshow-ban zsűrizett. – Több mint 12 éve kezdtem el hagyományos karácsonyi vacsorákat szervezni a családtagoknak és a barátoknak, az évek során pedig számos receptet fejlesztettem ki. 

Suzanne pulykasültje (Fotó: ELLE Festive) 

A cikk folytatását az ELLE Festive különszámban olvashatod el, és többek között azt is megtudhatod, hogyan ünnepelnek Indiában. 



Neked ajánljuk

Figyelem

Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!

Még nem múltam el 18 éves