Ezzel az aranyszabállyal pár óra alatt végezhetsz a nagytakarítással.
A nagytakarításokat lássuk be, senki sem kedveli. Ennek ellenére alkalomadtán muszáj a lakást alaposabban kitakarítani, a baj csak az, hogy ezzel a legtöbb esetben hosszú órák, akár napok mennek. Na, de akkor nem, ha betartod azt az aranyszabályt, aminek hála a nagytakarítás rekordidő alatt kész lehet.
Először is nagyon fontos, hogy pontosan tudd, mit is akarsz csinálni. Éppen ezért érdemes lehet egy ellenőrző listát írnod, és ahogy haladsz a feladatokkal mindent szépen pipálj majd ki. A teendőket állítsd fontossági sorrendbe: ha például már hónapok óta nem pucoltál ablakot, akkor kerüljön ez az első helyre. Ha a fürdőre is ráférne már egy alaposabb takarítás, akkor az landoljon a második helyen...és így tovább.
A listán szereplő feladatok fényében szabj meg egy időkeretet, ami alatt végezni szeretnél. Mivel minden bizonnyal takarítottál már fürdőt és pucoltál már ablakot, hozzávetőlegesen tudod, melyik mennyi időbe telik. Ezek alapján próbáld meg kijelölni az azt időintervallumot, amit reálisnak látsz arra, hogy tényleg ne foglalkozz mással, csak a takarítással. Körülbelül 2-3 óra lehet az ideális, ennyi időbe – nyilván a lakás méretének függvényében – nagyjából 2 nagyobb és 3-4 közepes és/vagy kisebb feladat fér majd bele.
Ha kicsúszol az időkorlátból fontos, hogy ne ostorozod magad, a takarítás természetesen nem verseny. Legközelebb már jobban fogod tudni összeállítani a prioritási listád. Az elmaradt teendőknek jelölj ki egy másik napot és hasonló elvek mentén iktasd be a napodba. Ha azt szeretnéd, hogy az otthonod mindig tiszta és rendezett legyen, akkor egyéb, más technikákat is kipróbálhatsz. Nemrég írtunk például az 1-3-5 módszerről, az apró, megfontolt lépéseken alapuló megközelítésről, ami segíthet megszabadulni a káosztól. Egy olyan módszerről van szó, amely lehetővé teszi, hogy okosan tartsd rendben az otthonod, anélkül, hogy közben megfeszülnél. Az alapötlet egyszerű: mindennap tűzz ki magad elé egy nagy, három közepes és öt kisfeladatot. A nagy feladat értelemszerűen legyen az, amelyik a legtöbb erőfeszítést igényli, a közepes feladatok legyenek kevésbé intenzívek, míg a kis feladatok olyanok, amikkel néhány perc alatt végezhetsz. A 1-3-5 módszerről ITT olvashatsz részletesebben!
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!