Az éghajlatváltozásról és a fenntarthatóságról szóló diskurzusban fontos szerep jut mind a designereknek, mind az új tervező generációt kinevelő design egyetemeknek. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) az elmúlt években számos olyan példaértékű kezdeményezést és együttműködést indított útnak, amely optimizmussal tölthet el bennünket.
A MOME 2022 óta partneri kapcsolatban áll a világhírű magyar márkával, a Nanushkával. Az együttműködés részeként hozták létre többek között a Conscious Textile Group anyaginnovációs kezdeményezést. Emellett a Michelin-csillagos SALT étteremmel közös kutatás során az idei évben kifejlesztették az első teljesen környezetbarát, micélium és kender keverékéből készült tányért.
Interjú az első MOME erdő telepítésekor, a MOME Zero projekt keretében Budapestre látogató New Yorkban élő svéd írónővel, Anne Therese Gennari-val:
Hogyan épült be a tervezésbe a fenntarthatóság koncepciója az utóbbi években, és milyen szinteken várható még változás a design színterén?
Úgy gondolom, hogy a design, a divat és az építőanyagok rendkívül izgalmas talajt biztosítanak a klímaoptimizmus számára, hiszen rengeteg lehetőséget adnak rá, hogy újragondoljuk a megszokott sémákat. Ez pedig minden szempontból egy, a designt érintő kérdés. A divat összefüggésében gondoljunk csak arra, hogyan tudunk például olyan anyagokkal dolgozni, amelyek nem olajból, hanem növényekből vagy megkötött szénből származnak. Számtalan módon hozhatunk létre különböző természetes - például gombaalapú - matériákat. Az ilyen textilből készült ruhák viselésével pedig sem a testünket, sem a Földet nem veszélyeztetjük.
Melyek a leginnovatívabb projektek vagy technológiák, amelyekkel mostanában találkoztál?
Szinte bármi, ami napenergiával kapcsolatos, vagy az a rendkívüli ütem, amivel a megújuló energia utat tör magának a világban. Bizalommal tölt el, hogy ezeknek a technológiáknak hála exponenciális lehetőségekkel élhetünk napjainkban.
A tervezés jelentőségét illetően a nagy innovációk számos lépése múlhat olyan művészeti és design egyetemeken, mint a MOME. Mit gondolsz, milyen szerepet játszhat ebben a folyamatban egy ilyen intézmény?
Óriási szerepet játszik. A design teret ad az új ötletek megvalósításának, és itt nemcsak a nagyobb léptékről beszélek, hanem arról is, hogy mik azok a kisebb volumenű ötletek, amelyekre az emberek még nem gondoltak? Egy olyan intézmény számára, mint a MOME, szerintem a legfontosabb, hogy felébressze és táplálja a hallgatók kíváncsiságát, illetve hogy támogassa a különböző klíma megoldások beépítését a designba!
Fedezz fel további információt Anne Therese Gennari-ról és The Climate Optimist kötetéről. Tudj meg többet a MOME Zero projektről, a MOME és a Nanushka közös anyaginnovációs kezdeményezéséről, vagy olvass tovább a Michelin-csillagos SALT-tal való együttműködésről.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!