Egy zseniális módszer, ami annyira rugalmas, hogy bármilyen stílushoz, színpalettához vagy mérethez igazítható.
A lakberendezésnél sokan azonnal a színekre, bútorokra vagy dekorációra gondolnak. Pedig egy igazán élhető és harmonikus otthon titka nemcsak a látványban, hanem a helyes arányokban rejlik. Erre kínál friss, mégis egyszerű megközelítést az úgynevezett szendvics-módszer, ami most egyre népszerűbb.
A szendvics-módszer lényege, hogy a tér alsó és felső részeit vizuálisan megnehezítjük vagy hangsúlyosabbá tesszük, miközben a középső zónát könnyedebb, világosabb, levegősebb marad. Ez a háromrétegű gondolkodás úgy strukturálja a helyiséget, hogy természetesebbnek, rendezettebbnek és megnyugtatóbbnak hasson.
A szendvics alját a padló és a padlószint közelében elhelyezett bútorok alkotják. Itt célszerű karakteresebb, súlyosabb anyagokat és színeket használni: a sötétebb tónusú szőnyegek, a robusztus kanapék, a tömörfa dohányzóasztalok tökéletes választások. Ezek adják meg a helyiség stabil alapját – mintha valóban gyökeret eresztene, vagy földelnénk a szobát.
A középső zóna, ami nagyjából ülőmagasságban helyezkedik el, a szendvics könnyedebb része. Itt érdemes világosabb színekkel, áttetsző anyagokkal és vizuálisan könnyebb bútorokkal dolgozni. Gondolj például vékonyabb lábú székekre, lebegő polcokra, üvegasztalokra vagy éppen világos színű textíliákra. Ez a könnyedség átjárhatóságot ad a helyiségnek, és megakadályozza, hogy zsúfoltnak hasson.
A szendvics felső rétege a mennyezethez közelebb eső részeket jelenti: függönyök, lámpák, falra szerelt tárolók vagy akár képgalériák tartozhatnak ide. Itt szintén érdemes határozottabb, hangsúlyosabb elemeket alkalmazni. Egy markáns függeszték, lámpa, egy színes függöny vagy egy jól elhelyezett magas szekrény súlyt ad a felső térnek, és keretbe foglalja a helyiséget.
A szendvics-módszer valójában az emberi érzékelés alapvető működését használja ki. A szemünk természetesen keresi a strukturált, kiegyensúlyozott terek harmóniáját. Amikor a tér alul-felül súlyosabb, középen pedig szellősebb, az agyunk megnyugtatónak és rendezettnek érzékeli az összhatást.
Ez különösen előnyös lehet kis alapterületű lakásoknál vagy olyan terekben, ahol könnyen kaotikussá válna az összkép. De tágasabb helyiségekben is érdemes kipróbálni, mert tudatos szerkesztettséget visz az enteriőrbe anélkül, hogy mesterkéltnek hatna.
Nem kell teljes lakásfelújításban gondolkodnod. Kezdheted például egy szobában azzal, hogy nehezebb, tömörebb darabokat helyezel el alul, világos színű elemeket középen, és hangsúlyos világítással vagy függönyökkel zárod a teret felül. Figyeld meg, hogyan változik meg a helyiség hangulata: átláthatóbbá, otthonosabbá válik, anélkül, hogy túl sok erőfeszítést igényelne. Lehet modern, klasszikus vagy akár bohém otthonod, ez a trükk minden esetben a harmónia érzetét erősíti. Egy biztos: ha egyszer kipróbálod, egészen más szemmel nézel majd a saját otthonodra. És ami még jobb – a vendégeid sem értik majd, mitől lett olyan kellemes a hangulat nálad.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!