Nem csak mi küzdünk sötét terekkel, sőt, vannak olyan országok, ahol a napfény hiánya miatt ez a probléma prioritást élvez. Érdemes tanulni tőlük.
Léteznek jól bevált és ismert módszerek, amikkel világosabb lehet a tér, és persze olyanok is, amik nálunk kevésbé ismertek. A skandinávoknál a napos órák csekélyebb száma miatt, a japánoknál a helyhiány miatti kicsi és zsúfolt lakások hívtak életre az extrém megoldásokat. Lucifer, azaz fényt hozó megoldások, amik nem az ördögtől valók.
Használj könnyű, légies áttetsző függönyöket, amik átengedik a természetes fényt, miközben biztosítják a magánéletet. Kerüld a nehéz, sötét drapériákat, amelyek elnyelik a fényt és sötétebbé teszik a szobát. Ha nem szereted a függönyt, akkor a redőny, roló vagy reluxa még jobb megoldás, mert ezek nappal lehetővé teszik, hogy a természetes fény akadálytalanul jusson be a belső terekbe. Emellett a berendezést is úgy alakítsd ki, hogy ne állja útját a fénynek – különösen fontos ez, térbe állított bútorok esetén.
A falak a bútorok világos színei, például a pasztell árnyalatok vagy semleges tónusok, tágasabb és világosabb érzetet keltenek. Ráadásul a világos színek visszaverik a fényt, így a helyiség kevésbé tűnik sötétnek. Ha a padló sötét, világos színű szőnyegek használatával megtörheted a sötét tónusok uralmát, és világosabb érzetet kelthetsz a helyiségben. Ez a kontraszt frissességet, könnyedséget ad a térnek. Emellett a fényes felületek is segíthetnek abban, hogy a belső terek világosabbnak hassanak – a fényes felületekkel rendelkező szekrényajtók, asztallapok jó szolgálatot tehetnek.
A fehér mennyezet visszaveri a fényt és magasabbnak, tágasabbnak mutatja a szobát. Ennél már csak az tud többet, ha tükrös felületet helyezel a mennyezetre – nem szokványos megoldás, de van, ahol jól mutat.
A fémes és üveg felületek, például a króm, a réz vagy az üveg kiegészítők, visszaverik a fényt, így világosabbá teszik a szobát. Ezek az anyagok eleganciát és fényt hoznak a térbe. Választhatsz olyan mennyezeti lámpát, ami szintén tükröződő felületű, sőt, kisebb részekből áll – így különleges fényjátékot is produkálhatsz a szobában.
Többféle világítási forrás használata – mint például állólámpák, asztali lámpák és falikarok –, különböző fényrétegeket hozhatunk létre, amik együtt világosabbá és hangulatosabbá teszik a szobát. A skandináv országokban például rendszeresen tesznek lámpát az ablakba – ezzel a napfény hatását imitálják. Mindemellett a világítás megtervezése kulcsfontosságú és szakértelmet igényel – attól függően, hogy épp melyik helyiségről beszélünk, milyen fényviszonyok uralkodnak a lakásban, de még a levegőben lévő por mennyisége is befolyásolhatja, hogy hány darab, milyen erős és milyen színhőmérsékletű lámpára lesz szükség.
A tükrök visszaverik a fényt és mélységet adnak a szobának, így tágasabbnak és világosabbnak tűnhet. Helyezz tükröket az ablakok vagy más fényforrások közelébe, hogy megsokszorozd a fényt a maximális hatás érdekében. A tükör és a tükröződés olyannyira hatásos, hogy a japánoknál például a kicsi és sötét lakásokban próbálkoztak azzal, hogy tükrös-teleszkópok segítségével juttassanak természetes fényt felülről az ablaktalan helyiségekbe.
A túl sok bútor és dekoráció elnyelheti a fényt és zsúfolttá teheti a szobát. Tartsd a teret rendezetten és ügyelj rá, hogy még az ablakpárkányon se állja semmi a fény útját. Kevesebb apró tárggyal és robusztus bútorral megterhelve a helyiség világosabbnak fog tűnni.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!