A sakktörténet legjobb női sakkozója, a Sakkpalota és a SakkTesi Program megalkotója. A Play Magnus Group oktatásügyi, valamint a „Sakk az oktatásban” projektek jószolgálati nagykövete.
1989-ben, 12 évesen vette át a vezetést a felnőtt női világranglistán, amely 26 évig az ő nevével kezdődött. 14 évesen csapatban már kétszeres női sakkolimpiai bajnok volt (1988, 1990), később a magyar férfi csapat tagjaként két ezüstérmet szerzett (2002, 2014). 15 éves és 4 hónapos korában férfi nemzetközi nagymester lett, amivel megdöntötte Bobby Fischer rekordját. 1999-ben a negyeddöntőig jutott Las Vegas-i világbajnokságon, 2005-ben San Luisban a férfi világbajnoki címért játszott. Az abszolút világranglistán 2004-ben a 8. helyen állt. Ő az első és máig az egyetlen top 10-es női sakkozó. 2011-ben a férfi Európa-bajnokságon bronzérmet szerzett.
Klasszikus, rapid vagy villámjátszmában tizenegy világbajnokot győzött le.
2014-es visszavonulása óta a nevét viselő alapítvány vezetőjeként az általa szervezett Világsakkfesztivál révén a sportág nemzetközi népszerűsítésével, könyvírással, valamint a szakértők és pedagógusok bevonásával óvodás- és iskoláskorúak számára kidolgozott Polgár Judit Módszer (ezen belül a Sakkpalota és a SakkTesi Program) fejlesztésével foglalkozik. Szemináriumi és TED-előadó, kiemelt nemzetközi versenyek szakkommentátora.
A Polgár Judit Sakk Alapítvány alapvető küldetésének tekinti a társadalmi fejlődést, úttörő szerepet vállal az oktatás, a sport, a tehetséggondozás, a készségfejlesztés, valamint a társadalmi felzárkóztatás terén. Az Alapítvány célja a kreativitás és a tudás fejlesztése.
Polgár Judit Caissa (Sakk Oscar), Európai Sakk Legenda és Prima Primissima díjas, a Magyar Szent István-rend birtokosa, a Testnevelési Egyetem díszdoktora, Budapest díszpolgára, a World Chess Hall of Fame tagja.
Házas, két gyermek édesanyja.