A tavasz már a nyomunkban van, így nem is lehetne tökéletesebb alkalmat találni a termesztéshez. Íme néhány kezdő tipp a fűszernövények és csírák gondozásához a fenntarthatóság jegyében, amelyek olyan egyszerűek, hogy néhányukhoz még talajra vagy cserépre se lesz szükséged!
Kezdd a legegyszerűbbel, a zöldséghulladékkal! A petrezselyemgyökér tetejéből könnyedén nevelhetsz friss dugványokat egy üvegben vagy tálban. Merítsd el körülbelül fél hüvelyknyi vízbe, és rendszeresen töltsd fel! Néhány nap múlva friss leveleket fog hozni. Hasonlóképpen újrahasznosítható az újhagyma vagy póréhagyma maradványai is, ha az alsó részt a gyökerekkel együtt egyszerűen belemártod egy üveg vízbe, így néhány nap múlva betakaríthatod az új hajtásokat.
Mindenki tudja, hogyan kell csíráztatni a vízitormát egy tálban nedves vattával, de más magokat is csíráztathatsz. Használj speciális csíráztatótálat szitával vagy csak egy vattával borított tálat a kisebb magvak, például a vízitorma, a rukkola, a lucerna, a mustár vagy
a lenmagszámára. A vattában csíráztatáshoz képest a csíráztató tálnak megvan az az előnye, hogy nem kell csak a növény tetejét levágni, hanem könnyen ki lehet húzni a szitából a gyökerekkel együtt, és az egészet meg lehet enni.
Nagyobb magvakhoz egy szitával ellátott edény ajánlott, de bármilyen edény használható, amibe egy ruhadarabot vagy egy szitát helyezünk, amin átöntjük a vizet. Az üveg nagyobb magvakhoz, például mungóbabhoz, borsóhoz, lencséhez vagy vörös lencséhez való (a hagyományos bab nem alkalmas csíráztatásra, és csak főzés után fogyasztható).
A csíráztatáshoz a bio vagy vegyszeresen kezeletlen vetőmagok a legjobbak, ügyeljünk arra, hogy ne vásároljunk vetésre szánt, vegyszeresen kezelt magokat. Nagyobb magokat, mint a borsó vagy a bab, könnyű találni bármelyik boltban - csak ki kell hántolni őket, különben a csíra nem fog kinőni. A kisebbek közül pedig kifejezetten a csírázásra tervezett speciális magok kaphatók a kertészeti áruházakban.
Ha valami klasszikusra vágysz, próbáld ki a bazsalikomot! Ez az egyik legaromásabb fűszernövény, és nyáron sokféleképpen felhasználható.
Vegyél egy speciális, fűszernövényekhez való virágcserepet! Ezek gyakran öntözőrendszerrel rendelkeznek, így a növény állandó nedvességgel rendelkezik. Néhány edényt a konyha falára lehet akasztani, másokon praktikus kampó van az ollónak.
Bonami-tipp: Ne vesd el túl sűrűn a magokat, illetve az egyes növényeket ne az első levelekkel együtt ültesd el, hogy bőven legyen helyük a növekedéshez.
A fény és a hő fontos a gyógynövények számára. Helyezd őket olyan helyre, ahol sok fény éri őket, és ahol a hőmérséklet 20 °C körül van.
Vásárolj kész fűszernövény szubsztrátumot! Egy másik lehetőség, hogy 1 adag homokot adunk 4 adag jó minőségű talajhoz.
Az útmutatót Eva Kovářovának köszönhetjük. Munkáit az Instagramon Gathermoments néven találod.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!