Szendrő Péter, a 81 Font Belsőépítész Stúdió alapítója megmutatta, hogyan lehet izgalmasan átalakítani egy szűkös és sötét bérházi lakást a Széchenyi rakparton.
A Széchenyi rakparton élni kivételes élmény lehet, különösen a történelem és a természet szerelmeseinek, akik egyszerre élvezhetik a főváros polgári nyugalmát, kulturális kincseit és a folyóról érkező friss szelet. A Magyar Tudományos Akadémia és különféle minisztériumok nagyvonalú ingatlanainak sorában mindössze két lakóépület áll. A Ganz gyár megbízásából, 1895-ben épült, majd a második világháborúban lebombázott épület régi helyén található, hatvanas években felépült, hatszintes bérház az egyik.
A szándékosan visszafogott homlokzatú ház lakásaiból, köztük a közelmúltban elismerésre méltó módon felújított ötödik emeleti lakásból egyedülálló kilátás nyílik a Duna-part látképének egy-egy részletére, a Széchenyi Lánchídra és a Budai Várra, amelyeket ma már mind az UNESCO világörökség listáján jegyzenek.
A tervező, a 81 Font Belsőépítész Stúdió fő célkitűzései között szerepelt, hogy az eredetileg szűkös alaprajzú és sötét ingatlanból a lehető legkényelmesebb életteret alakítsanak ki, kerülve minden sallangot és kommersz megoldást. A kozmopolita tulajdonosoknak csak annyi kérésük volt, hogy a nyolcvan négyzetméteres térbe egy vendéghálószobát is tervezzenek, amely a későbbiekben rövid távú kiadásra is alkalmassá teheti a lakást. A másik elem, amire az építészek nagy hangsúlyt helyeztek, a panoráma élménye:
A homlokzat záró traktusa eredetileg félig loggia, félig beépített tér volt, kis méretük miatt nem lehetett jól használni egyiket sem. A kültér és a beltér leválasztására egy négyosztatú üvegajtót terveztünk be, amit az eredeti loggia belső vonaláig húztunk vissza, így egy lényegesen világosabb, tagolatlan nappalit és egy jól hasznosítható, fedett erkélyt hoztunk létre.
— magyarázta Szendrő Péter DLA.
Kópházi-Nagy Veronika, a lakásfelújítás tervezője és projektmenedzsere a legnagyobb kihívások közé azt sorolja, hogy a kor jellemző építészeti trendjeinek megfelelően, a hatvanas években a pillérvázas épületbe, vasalt beton válaszfalakat húztak fel, ami jelentősen megnehezítette a bontást és a kezdeti fázisokat.
A belsőépítészeti megoldások okos alkalmazásával a tágas konyhát, étkezőt és
nappalit, a fényben úszó, különleges panorámájú utcai front irányába szervezték, illetve helyet találtak a második hálónak és egy kisebb mosókonyhával kiegészített
mellékhelyiségnek is. A lakás eltérő funkciójú helyiségeit az agglomerát és a markáns, de egyáltalán nem hivalkodó zöld felületek kötik össze, amelyek reflektálnak a loggiáról elénk táruló Duna és Budai-hegyek színeinek játékára.
Az alapoktól újraépített lakásban összesimul technológiai kifinomultság, innováció és művészet. A 81 Font Belsőépítészeti Stúdió elkötelezett tervezői a felújítás elejétől a végéig – az egyedi tervezésű bútorok tökéletes zöld árnyalatának a kiválasztásától az olajozott parkettán át a „fineline” minőségű, gyönyörű agglomerát burkolat megtalálásáig – szorosan végigkísérték a munka minden egyes fázisát, amelynek eredményeképpen eredeti kortárs, mégis otthonos életteret hoztak létre, amely túllép a megszokott design határain.
Fotók: Dömölky Dániel
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!