Legyen harmonikus, praktikus és stílusos? Kis lakások nagy hibái.
Egy kis lakás berendezése sokkal több tudatosságot igényel, mint elsőre gondolnánk. A tér korlátozott, így minden döntés számít – egy rossz bútorválasztás vagy egy elhibázott elrendezés pillanatok alatt zsúfolttá és nyomasztóvá teheti az otthonunkat.
Elöljáróban: Mindig mérj pontosan, tervezz előre, és ne félj játszani az arányokkal!
Sokan esnek abba a hibába, hogy nagy, robusztus bútorokkal próbálják berendezni kis tereiket – gyakran anélkül, hogy pontosan lemérnék a helyet. A túlméretezett kanapék, vastag lábú étkezőasztalok vagy súlyos tömörfa szekrények elveszik a teret a szobától, és vizuálisan is megterhelik. Ugyanakkor a túl kicsi bútorok is hibás döntések lehetnek: ha egy tér üresnek tűnik, könnyen hideggé és esetlenné válhat. A megoldás a jó arányok, könnyed vonalvezetésű, világos vagy áttetsző anyagú darabokban rejlik, amelyek egyszerre funkcionálisak és légiesek.
Sokan automatikusan minden bútort a falhoz nyomnak, hogy kinyissák a teret – de ez gyakran az ellenkező hatást váltja ki. Egy kanapé vagy fotel, amit egy-két arasznyira elhúzunk a faltól, sokkal rendezettebbnek és átgondoltabbnak mutatja a helyiséget. Ugyanez igaz az áramlásra is: figyeljünk rá, hogy a közlekedési útvonalak szabadon maradjanak, különösen az asztalok, székek vagy ajtók körül.
Amikor kevés a hely, érdemes függőlegesen gondolkodni. A falak rengeteg lehetőséget rejtenek: lebegő polcok vagy szekrények, magas könyvespolcok vagy falra szerelt szekrények rengeteg tárolót kínálnak anélkül, hogy a padlót elfoglalnák. Emellett vizuálisan is megnyújtják a teret, így a szoba tágasabbnak hat.
Sokan úgy érzik, hogy egy kis térben nincs hely a dekorációnak – mások pedig mindent meg akarnak mutatni egyszerre. Egyik véglet sem szerencsés. Néhány jól elhelyezett kép, növény vagy textília személyessé és otthonossá teszi a teret, míg a túl sok apróság zsúfolttá és rendezetlenné válhat. Inkább válasszunk kevesebb, de karakteres darabot, és figyeljünk a színek, anyagok ismétlődésére, hogy egységes összhatást keltsenek.
Kis lakásokban gyakori, hogy a nappali, étkező és dolgozósarok egy térben található. Ilyenkor különösen fontos, hogy vizuálisan vagy praktikus eszközökkel elhatároljuk az egyes zónákat. Ez lehet szőnyeg, egy nyitott polc, egy lámpa, vagy akár egy falszín-váltás. A világítás itt is kulcsszerepet kap: ha minden egyformán van megvilágítva, a tér laposnak és kuszának hat. Zónánként eltérő világítási megoldásokkal (pl. olvasólámpa, hangulatfény, irányított fény) karaktert és ritmust adhatunk a térnek.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!