Rendezett otthon, rendezett elme - mondják a rendrakás szakértői.
Kiszelektálni majd rendszerezni a dolgaink, óriási munka. Íme néhány módszer, ami segíthet.
Mindegy, hogy egyszerre csak egy helyiséggel akarsz végezni vagy a Konmari féle kategóriák szerint haladva, először a ruhákkal. A lényeg, hogy kitartó legyél és szigorú magadhoz, amikor el kell döntened, mi megy és mi marad. Állíts fel egy szabályt, például, hogy kidobod, amit 1 éve nem használtál, és tartsd magad hozzá!
Triviálisnak tűnhet, de fontos, hogy például az öltözködéshez, szépítkezéshez tartozó dolgok egy helyre kerüljenek, ne kelljen a fülbevalókért átmenni egy másik szobába. Ugyanakkor priorizálni is kell, főleg a konyhában: ha vannak borospoharak vagy olyan étkészlet, amit csak ritkán használsz, lehet, jobb helyük lesz egy étkező szekrényben. Így máris helyet szabadítottál fel a konyhai felső szekrényedben a naponta használt cuccoknak.
Az átlátszó üvegek, tartályok, címkézett dobozok és kosarak a barátaid. Minél kisebb csoportokra tudod osztani a dolgaid, annál kisebb a valószínűsége, hogy a káosz visszatérjen. A mélyebb fiókokban érdemes vertikális elosztókban gondolkodni, például a muffin sütőknek, vágódeszkáknak.
Ha veled is gyakran előfordul, hogy megfeledkezel egy joghurtról, sajtról a hűtő hátsó részébe rejtve, és csak akkor veszed észre, mikor már rég lejárt a szavatossága, érdemes neked is átlátszó, műanyag “fakkokba” rendezned a bevásárlásod a hűtőben. Hogy ne kelljen az idővel versenyezned, a legkorábbi lejáratú terméket tedd a sor elejére.
Minden szoba játékszoba, legalábbis ahogy azt a gyerekek látják. Hogy ne kelljen folyton plüssökbe, autókba botladozva közlekedni, érdemes minden helyiségbe elhelyezni egy-egy “játékkosarat”, hogy a gyerkőc egyszerűen be tudja oda dobni őket, ha eljön a rendrakás ideje.
Tárolós kanapé, ottomán, fiókos dohányzóasztal vagy pad. Dekoratívak és praktikusak, mert tökéletesen elnyelik a vendégágyneműket, akár síruhákat, de könyveket, papírokat is. A lényeg, hogy ne feledkezzünk meg róluk!
Ha rengeteg könyved van, valószínűleg nagy felületet uralnak a nappalidban vagy a hálódban, ezért nem mindegy, milyen képet mutatnak. Elrendezheted őket szín, méret, forma, ABC sorrend alapján, a lényeg, hogy ne szorítsd annyira őket egymáshoz, hogy ki se lehessen húzni egyet sem. Az sem jó, ha mindenhol könyvek vannak a polcon, egy-két dekortárgy vagy növény kiegyensúlyozottabbá teszi a szekrény képét.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!