Idén novemberben a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) a fenntarthatóság és anyaginnováció legnagyobb neveit hozza el Budapestre 2024. november 7–8. között.
A Future Materials Conference a művészet, a kézművesség és a legmodernebb technológiák találkozási pontja, amely olyan iparági szakértőket vonultat fel, mint Tom Szaky, a TerraCycle magyar származású alapítója vagy Chris Bangle, aki a BMW Csoport designigazgatójaként vált ismertté. A konferencia előadásai minden regisztráló vendég számára ingyenesek, míg a workshopokra online lehet jegyet váltani.
A MOME évek óta élen jár a rangos designkonferenciák szervezésében, amelyek a világ minden tájáról vonzzák az iparágaik jövőjéről gondolkodó szakértőket. A tavaszi nagy sikerű Cumulus konferenciát követően idén ősszel ismét az anyagkutatásé és az anyaginnovációké a főszerep. A kezdetben a fenntartható anyagokról szóló eszmecsere fórumaként indított Future Materials Conference mára átfogóbb víziót képvisel, és olyan ágazatokat hoz össze, mint a divat, az orvostechnológia, az autóipar és a csomagolási ipar.
Az idei konferencia témája a hagyományos kézművesség és a modern technológiák közötti kapcsolatot hangsúlyozza. Korunkban a digitális technológiák előretörésével és a mesterséges intelligencia megjelenésével, a hagyományos kézművesség értékeinek – mint az eredetiség, a kreativitás és az egyediség – a megtartása és hangsúlyozása, egyre fontosabbá válik. A konferencia célja áthidalni a régi és új közötti szakadékot, bemutatva, hogyan profitálhatnak ebből az egyéni alkotók és a nagy iparágak egyaránt. A bemutatott projektek az induló kísérleti munkáktól a piacképes, piacon lévő vagy akár sorozatgyártás előtt álló alkotásokig terjednek.
A kétnapos esemény során négy különálló szekció keretein belül zajlik majd a diskurzus. Az első, a Nature craft: Integrating life into future fabrications című szekció a természet erőforrásként való kizsákmányolásától a vele való kreatív együttműködés felé történő elmozdulást vizsgálja. A Future aesthetics: Craft and material transformation szekció a hulladék értékes erőforrássá való átalakításának a lehetőségeit tárja fel a legkorszerűbb gyártási technológiákon keresztül. A Decentralizing industrial production: Innovating with open-source materials ág az ipari termelés decentralizálása felé irányuló mozgalmat mutatja be, amely kiterjeszti a nyílt forráskódú anyagok ismeretéhez való hozzáférést, míg a Solar punk vs greenwashed cyber punk: Up-scaling sustainable craftsmanship szekció a solar punk mozgalmat állítja szembe a „zöldre mosott” cyberpunk felszínes ökoállításaival.
A Future Materials Conference több mint harminc iparági szakértő előadójával egyedülálló platformot biztosít az interdiszciplináris párbeszédhez, és prezentációkon, panelbeszélgetéseken, valamint workshopokon keresztül enged betekintést a fenntartható és etikus anyagbeszerzésbe, továbbá a fejlett technológiák kézművességbe való integrálásának a környezeti, gazdasági és kulturális hatásaiba.
A rendezvény előadói között szerepel a magyar származású Tom Szaky – a többszörösen díjnyertes amerikai újrahasznosítási platform, a TerraCycle alapítója és vezérigazgatója, valamint Thora Arnardottir – építész, tervező és posztdoktori kutató, aki a baktériumok biomineralizációjával való tervezésre és az eltérő biológiai rendszerekkel való gyártási technikák integrálására fókuszál. Ígéretes előadás várható Caroline Tilltől, a FranklinTill designtanácsadó cég társalapítójától, amely a színek és anyagok innovációjával foglalkozik a pozitív társadalmi és környezeti változások érdekében, míg Chris Bangle – amerikai autótervező, aki leginkább a BMW Group designigazgatójaként vált ismertté – egy mélyreható mesterkurzust kínál majd a résztvevőknek.
A divat fenntartható folyamataiba nyújt bepillantást Martin Brambley, a Doppelhaus Ltd. társalapítója és a Cloudwool innovatív gyapjútextilmárka mögötti cég vezetője, míg Rory Dickens, a világ első 100 százalékban újrahasznosított, nyílt forráskódú műanyag téglájának a tervezője izgalmas előadást tart arról, hogyan válik a látszólag haszontalan hulladék értékes termékké.
A Future Materials Conference nagyszerű lehetőséget kínál a legújabb iparágformáló innovációk megismerésére, illetve az azokkal kapcsolatos dialógus aktív alakítására. Annak érdekében, hogy ezek az újdonságok minden érdeklődő számára hozzáférhetők legyenek, az esemény előadásai ingyenesen látogathatók. Mindazonáltal azok, akik mélyebben szeretnék megismerni az iparági szakértők által feldolgozott témákat, egy különleges workshopkínálatból is válogathatnak és foglalhatnak az érdeklődésüknek megfelelően.
Hogy csak néhányat említsünk a két nap mintegy hét workshopjából: november 7-én a résztvevők a foszforkrízist, a talajismeretet és a jövőbeli kapcsolódásokat vizsgálhatják történetmesélés, fosszilkészítés és talajelemzés révén a My Own Inner Trilobite – Reconnecting with Ancient Fossils that Nourish Our Soils szekcióban. A második napon a Touch-Activated Wearable Tech workshop lehetővé teszi a résztvevők számára egy eszköz építését úgynevezett soft interfészek használatával.
A program részeként a konferencia mellett egy ugyanazon téma köré szerveződő kiállítás is megnyílik a látogatók számára, amely november 5–12. között látogatható a MOME GROUND-ban. A tárlat a MOME öregdiákjaihoz, hallgatóihoz és nemzetközi szakemberekhez köthető, sokszínű projektpalettát mutat be, amelyben innovatív megközelítéssel ötvözik a kézműves hagyományokat a fejlett technológiákkal.
Az anyagok átalakítására fókuszáló kiállítás a fenntarthatóság és az erőforrások életciklusának a továbbgondolására ösztönöz, a kézművességről és a technológiáról való együtt gondolkodás pedig fontos párbeszédet indít el a készítés jövőjéről és a tudatos tervezés fontosságáról. A kiállítás során a látogatók nemcsak megismerhetik az anyagokat, hanem meg is érinthetik őket.
Itt vannak a Future Materials Conference részletei:
● Dátum: 2024. november 7–8.
● A konferencia hivatalos nyelve: angol
● Az előadásokon való részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött. A workshopokon való részvételhez online jegyváltás szükséges.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!