A medvék és farkasok földje, gleccserek és fagyos erdők vidéke, Alaszka azon távoli paradicsomok egyike, ahol még mindig fellelhető a jeges, északi vadon.
Az a hatalmas, sivár terület, amelyet az Egyesült Államok 1867-ben vásárolt meg II. Sándor orosz cártól, a mára ugyan egyre burjánzóbb, ám nagyrészt továbbra is jégtakaró alatt fekvő Alaszka.
Megszerzését követően közel egy évszázadra volt szüksége ahhoz, hogy 1959-ben (a legnagyobb területű) hivatalos állammá váljon, és szólásjogot kapjon a Kongresszusban. A 19. század végi alaszkai aranyláz, majd az 1960-as években talált olajlelőhelyek aztán végleg feltették a területet a világtérképre, amely így vált bolygónk egyik legizgalmasabb távoli úti céljává a vadon szerelmesei számára. Medvék, farkasok, hiúzok, jávor- és rénszarvasok, sasok, kék gémek, oroszlánfókák, egyéb fókafajok, kardszárnyú delfinek, tengeri vidrák, és még sorolhatnánk. Alaszka több mint 100 emlősfajnak, és hozzávetőlegesen 500 különböző madárfajnak ad otthont, nem is beszélve a tengerről, amely az egész amerikai kontinens egyik leggazdagabb állat- és növényvilágot rejtő területe.
Szintén Alaszka érdekességét növelik a mai napig harmóniában élő őslakos közösségek (tlingitek, haidák, aleuták) is, akik több mint 23 eltérő nyelvet beszélnek. Az Alaszka elnevezés szó szerinti fordítása (alaxsxag aleut nyelven):
„ahol a tenger háta megtörik”.
Területe olyan hatalmas (Spanyolország négyszerese), és többnyire annyira barátságtalan (lakosainak 80 százalékához csak repülővel lehetne eljutni), hogy leginkább hajóval érdemes utazni, még akkor is, ha így csak egy maroknyi településhez férhetünk hozzá. Az állam többi részét a teljesen elszigetelt, hozzáférhetetlen, vadon élő természet uralja.
Hogy felkeressük Délkelet-Alaszka legkönnyebben megközelíthető városait, mi a Norwegian Blisst választottuk (ncl.com), amely egy hatalmas kört bezáró, egzotikus útvonalat jár be. A hajó Seattle (Washington) kikötőjéből indul, és oda is tér vissza, az út döntő része pedig egy védett csatornarendszeren, az úgynevezett Belső Átjárón halad, amely gleccserfjordokon és esőerdőkön keresztül vezet. A beszállás utáni első nap hajózással és a táj misztikus szépségének élvezetével telik.
Alaszka szinte olyan érzést kelt, mintha meditálnál, miközben körülötted delfinek ugrálnak és púpos bálnák, valamint lazacok bukkannak fel a hullámok közül. A hajó 15. szintjén található, 360 fokos panorámát biztosító Obszervatórium társalgóból ez a kilátás mindennapos, amit egyaránt élvezhetünk a kabinunk teraszán ülve, és egy forró tengeri leves kortyolgatása közben is. Az első megálló Sitka, ahol a tlingit őslakosok többsége halászatból és turizmusból él. Itt található a Nemzeti Történelmi Park, ahol a legszebb díszítésű – 1905-ben a távoli északnyugati partról és az esőerdőből elszállított – fatotemek mellett megtekinthetjük a környék első protestáns templomát, illetve az orosz gyarmati építészet olyan lenyűgöző vallási emlékeit, mint a püspöki ház...
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!